Nis Java e Modës në Paris

Java e Modës në Paris fillon të hënën, me një mbrojtës të Jean Paul Gaultier -it i pari në pasarelë, ndërsa bota e luksit pret debutimin francez të Victoria Beckham.

Siç është tradicionale, dita e parë fokusohet te stilistët e rinj dhe shfaqja e hapjes së veshjeve të grave pranverë-verë 2023 është ajo e 28-vjeçarit Victor Weinsanto , një ish-balerin që studioi nën Gaultier përpara se të lansonte labelin e tij në 2020.

Weinsanto i tha AFP-së koleksioni i tij është një “deklaratë dashurie” për brezin e tij, i frymëzuar nga kolegë të rinj stilistë.

E sapo zbukuruar me flokë portokalli të ndezur, stilisti tha se njerëzit po kërkonin “kreativitet, liri, çmenduri dhe humor” në veshjet e tyre për momentin.

“Ne duam arratisje,” tha ai.

Ashtu si shumë nga brezi i tij, ka një fokus te qëndrueshmëria — me pothuajse të gjitha modelet e tij të bëra nga stoku i tepërt nga markat e tjera — dhe gjithëpërfshirja.

Rrobat janë të dizajnuara si për nënën ashtu edhe për vajzën, tha ai.


Thirrje të mëtejshme për zeitgeist: Shfaqja e Weinsanto do të përfshijë gjithashtu një koleksion të krijuar posaçërisht për superyjet e K-Pop Lightsum , të cilët do të shfaqen virtualisht përmes hologrameve në fund të shfaqjes në pasarelë.

Ky koleksion dixhital do të shitet si NFT në metaverse.

Weinsanto tha se ai ishte i magjepsur nga moda në internet, edhe nëse ai nuk e shihte atë si vendimtare për industrinë.

“Ju mund të çliroheni vërtet,” tha ai. “Dua të shkoj përtej 3D.”

Më shumë se 100 marka shfaqen në kalendarin zyrtar për Javën e Modës në Paris.

Pothuajse të gjithë janë kthyer në shfaqje të drejtpërdrejta në pistë pas ndryshimit në internet gjatë pandemisë Covid-19, duke përfshirë Dior, Chanel, Balenciaga, Stella McCartney dhe Issey Miyake.

Por të gjithë sytë janë tek Victoria Beckham, e cila bën paraqitjen e saj të parë në Javën e Modës në Paris, pasi kishte shfaqur më parë në Nju Jork dhe Londër.

Marka e Beckham-it ka luftuar për të sjellë një fitim pavarësisht nga vlerësimet e forta që kur ajo u lançua si stiliste në vitin 2008, dhe një zyrë e re e riorganizuar rishtazi shpreson për një nxitje në Paris.