Nikoqiri i Kupës së Botës, Katari, humb 2-0 ndaj Ekuadorit në hapjen e turneut

Golat e Enner Valencias në pjesën e parë i dhanë Ekuadorit një fitore 2-0 ndaj nikoqirit të Kupës së Botës Katar në hapjen e turneut të dielën. Dy gola në pjesën e parë nga sulmuesi veteran Enner Vale...

Dy gola në pjesën e parë nga sulmuesi veteran Enner Valencia vulosën një fitore të merituar në Grupin A për Ekuadorin, ndërsa ndeshja e parë e Katarit në finalet e Kupës së Botës përfundoi me zhgënjim.

Tifozët e Katarit filluan të dilnin nga stadiumi Al Bayt shumë kohë përpara bilbilit të fundit pas një paraqitjeje dominuese nga ekuadorasit.

Valencia është golashënuesi i vetëm i Ekuadorit në Kupën e Botës pasi ai gjithashtu shënoi të tre golat e tyre në debutimin e vendit në 2014.

padëmshëm të Kupës së Botës Katari përballet me një sfidë të madhe për të mbijetuar në raundin e parë, me grupin tjetër të tyre Andeshjet e premten kundër kampionëve afrikanë Senegal dhe 29 nëntor kundër Holandës.

Afrika e Jugut në 2010 është e vetmja mikpritëse e mëparshme që u eliminua në fazën e parë.

Ndeshja hapëse në stadiumin Al Bayt në Al Khor nisi Kupën e parë Botërore gjatë dimrit evropian dhe në botën arabe.