Ngjela “shkarkon” Presidentin/ Monika dhe Iliri “non grata” në SHBA

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar vizitën që kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi po zhvillon në SHBA. Sipas Ngjelës, Kryemadhit askush nuk po ia hap derën në Amerinë, kurse Meta ende po reziston pë...

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar vizitën që kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi po zhvillon në SHBA.

Sipas Ngjelës, Kryemadhit askush nuk po ia hap derën në Amerinë, kurse Meta ende po reziston për të dëmtuar Shqipërinë.

Ndërsa sa i takon procedurës për shkarkimin e Metës, Ngjela shkruan se është vetë Rama ai që e ka bllokuar. Më tej ai shton se Meta do të shkarkohet për shkelje të rëndë dhe se shkarkimi i tij është vetëm çështje ditësh.

Më tej ai shton se të gjithë të korruptuarit e lartë do të shpronësohen dhe Ilir Meta është i pari.

Postimi i plotë:

Askush nuk po ia hap derën në Amerikë gruas së Ilir Metës.

Kurse Meta, ende reziston për të dëmtuar Shqipërinë.

Është i pushuar. Këtë nuk do që ta kuptojë, dhe mendon se mund të blejë politikën e lartë me paratë e tij të pista. Turp. Pamundësi absolute; por kujt t’i thuash!

Mbasi të pushohet nga Parlamenti, Meta nuk ka më forcë juridike.

Ku kuptohet se shkarkimin i Metës është çështje ditësh?

Rama i tha Metës para disa ditësh: unë nuk kam gjë në dorë, këtë çështje e drejton Uashingtoni dhe Brukseli.

Atëherë?

Meta do shkarktohet, se ka bërë shkelje shumë të rënda.

Vërtet mendon Meta se, për të mbrojtur veten dhe pronat e tij të paligjshme, mund të shpëtojë duke bërë kryengritje kundër partnershipit të Tiranës me Uashingtonin? Mëndjelehtësi infantile.

Procesi për të shkarkuar Metën ka mbetur në vend, sepse, siç duket, e ka bllokuar Rama. Po tani, nuk ka më gjasë të ndalojë. Këto ditë procedura duhet ta shkarkojë.

Të gjithë të trembur janë, por reforma do të shkojë deri në fund.

Shqiptarët janë të mërzitur, sepse janë tradhëtuar nga krerët e tyre, të cilët i kanë grabitur ligsht në 25 vjet rresht. Viti 1991, që mendohej se do t’u sillte shpëtimin, i zhyti ligsht shqiptarët në një skllavëri të re.

Kjo është e vërteta e kësaj kohe.

Por, shkarkimi i Metës nga Parlamenti, është hapi i parë i madh i likuidimit ligjor të të gjithë kësaj klase dirigjente që, me një korrupsion gjigand, ka shkatërruar mirëqënien e shqiptarëve për të siguruar miliarda dollarë si pará individuale pushtetarësh; mijëra hektarë tokë e truall, dhe qindra mijëra metër katrorë ndërtim mbi pronën e grabitur me falsifikime korruptive.

Shqiptarët duhet të jenë të sigurt, se kundër korrupsionit shqiptar atyre iu është zotuar politika amerikanë. Të gjithë të korruptuarit e lartë do të shpronësohen.

Ilir Meta është i pari./old.apel.media