Neptuni dhe ‘unazat’ shkëlqejnë në fotot e reja nga teleskopi Webb

Imazhet e reja që vijnë nga teleskopi hapësinor James Webb tregojnë Neptunin dhe unazat e tij në formën e tyre më të mirë në dekada.

NASA publikoi të mërkurën pamje të reja magjepsëse të planetit më të jashtëm të sistemit tonë diellor, të marra nga teleskopi hapësinor James Webb . Fotot e marra në korrik tregojnë jo vetëm unazat e holla të Neptunit, por brezat e tij të zbehtë të pluhurit, të pavëzhguara kurrë më parë në rrezet infra të kuqe, si dhe shtatë nga 14 hënat e tij të njohura.

Webb e tregoi Jupiterin në më të mirën e tij në një seri fotosh të reja të publikuara muajin e kaluar.

I lançuar më pak se një vit më parë, Webb prej 10 miliardë dollarësh po kalon pjesën më të madhe të kohës duke shikuar shumë më thellë në univers. Astronomët shpresojnë të shohin pothuajse fillimin e kohës kur po formoheshin yjet dhe galaktikat e para.

Voyager 2 i NASA-s ishte anija e parë kozmike që pa Neptunin në të gjithë lavdinë e tij të gaztë, gjatë një fluturimi në 1989. Asnjë anije tjetër kozmike nuk e ka vizituar planetin blu të akullt. Pra, kanë kaluar tre dekada që kur astronomët i panë për herë të fundit këto unaza me kaq detaje dhe qartësi, tha Heidi Hammel i Institutit të Shkencave Hapësinore, një astronom planetar që punon me Webb.

Hammel shkroi në Twitter se ajo qau kur pa unazat , duke bërtitur dhe duke i bërë “fëmijët e mi, nënën time, madje edhe macet e mia”.

Webb është teleskopi më i madh, më i fuqishëm në botë , që operon 1 milion milje (1.6 milion kilometra) nga Toka. Ai ra me raketa në hapësirë ​​dhjetorin e kaluar.

Observatori është në gjendje të mirë shëndetësore, sipas NASA-s.

NASA raportoi këtë javë se një mekanizëm në një nga instrumentet e Webb-it tregoi shenja të rritjes së fërkimit në fund të muajit të kaluar në një nga katër mënyrat e vëzhgimit. Vëzhgimet janë në pritje në këtë pistë të veçantë vëzhgimi, pasi një bord shqyrtimi vendos për një rrugë përpara.