Në prani të Merkel dhe Macron, Kurti do të takohet me Vuçiçin në Slloveni

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, konfirmoi sot se do të takohet me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të samitit të liderëve të Bashkimit Evropian me udhëheqësit politikë të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet sot në Brdo të Sllovenisë.

Sipas asaj që raporton Euronews Serbia, takimi mes Kurtit dhe Vuçiç do të zhvillohet në prani të Presidentit të Francës, Emanuel Macron dhe Kancelares gjermane, Angela Merkel.

Takimi mes tyre do të zhvillohet në pushimin mes dy sesioneve të samitit. Nuk dihet ende se kush e ka negociuar këtë takim dhe çfarë do të diskutohet konkretisht.