Në orën 20.30 nis zyrtarisht sezoni futbollit gjerman me trofeun e superkupës/ Leipzig për historinë, Bayern për vazhdimësinë

Sot, e shtunë 30 korrik, në orën 20:30 nis zyrtarisht sezoni i futbollit gjerman me Superkupën e Gjermanisë, në Red Bull Arena në Leipzig, ku vendasit do të përballen me kampionët e Bayern.

Leipzig i Domenico Tedesco është në kërkim të titullit të dytë në historinë e tij kundër Bayern të ish-Julian Nagelsmann. Skuadra vendase hyri në futbollin e madh në mënyrë thelbësore duke filluar nga viti 2016, pasi klubi Red Bull nuk shkoi më poshtë vendit të 6-të në ligë dhe goditi 4 kualifikuese në Champions League dhe gjysmëfinalen historike në këtë kompeticion në 2020. Majin e kaluar titulli i parë, Kupa e Gjermanisë e fituar me penallti kundër Freiburgut.

Nga ana tjetër, Bayern vjen nga titulli i 10-të radhazi, por Nagelsmann përfundoi në qendër të kritikave për shkak të eliminimit në Champions League nga Villarreal. Drejtuesit bavarez e kanë forcuar më tej skuadrën me de Ligt, Mané, Mazraoui dhe Gravenberch, prandaj trajneri nuk ka më justifikime dhe do të duhet të fillojë fuqishëm menjëherë duke fituar Superkupën fillimisht.

Sa për përballjet e mëparshme, Bayern dhe Leipzig janë përballur gjithsej 14 herë deri më sot: bilanci është 9 fitore për bavarezët dhe 4 barazime. Vetëm një sukses për ekipin vendas në këtë Superkupë, që daton në vitin 2018. E shtuna do të jetë edhe përballja e 5-të mes dy trajnerëve: aktualisht bilanci është paksa në favor të Nagelsmann-it që mburret me 2 fitore, ndaj një të Tedesco-s(plotëson rezultatin një barazim).