NASA do të shfaqë imazhet e para me ngjyra të teleskopit hapësinor Webb

NASA së shpejti do të prezantojë imazhet e para me ngjyra të plota nga teleskopi i saj hapësinor James Webb, një aparat revolucionar i krijuar për të parë nëpër kozmos deri në agim të universit.

Zbulimi i shumëpritur i 12 korrikut i fotografive dhe të dhënave spektroskopike nga observatori i sapofunksionuar pason një proces gjashtë mujor të shpalosjes në distancë të komponentëve të ndryshëm, duke rreshtuar pasqyrat e tij dhe instrumentet e kalibrimit.

Me Webb -in tani të akorduar mirë dhe plotësisht të fokusuar, astronomët do të nisin një listë të përzgjedhur konkurruese të projekteve shkencore që eksplorojnë evolucionin e galaktikave, ciklet e jetës së yjeve, atmosferat e ekzoplaneteve të largëta dhe hënat e sistemit tonë të jashtëm diellor.

Grupi i parë i fotografive, të cilave iu deshën javë të tëra për t’u përpunuar nga të dhënat e papërpunuara të teleskopit, pritet të ofrojnë një vështrim bindës të asaj që Webb do të kapë në misionet shkencore që janë përpara.

NASA publikoi të premten një listë të pesë subjekteve qiellore të zgjedhura për debutimin e saj të ekspozimit të Webb, të ndërtuar për agjencinë hapësinore amerikane nga gjigandi i hapësirës ajrore Northrop Grumman Corp.

Midis tyre janë dy mjegullnaja – re të mëdha gazi dhe pluhuri të shpërthyera në hapësirë ​​nga shpërthimet yjore që formojnë çerdhe për yje të rinj – dhe dy grupe grupimesh galaktikash.

Një prej tyre, sipas NASA-s, paraqet objekte në plan të parë aq masive sa që veprojnë si “thjerrëza gravitacionale”, një shtrembërim vizual i hapësirës që zmadhon shumë dritën që vjen nga pas tyre për të ekspozuar objekte edhe më të zbehta më larg dhe më tej në kohë. . Se sa larg dhe çfarë u shfaq në kamera mbetet për t’u parë.

NASA do të publikojë gjithashtu analizën e parë spektrografike të Webb-it të një ekzoplaneti, duke zbuluar nënshkrimet molekulare nga modelet e dritës së filtruar që kalon nëpër atmosferën e tij. Eksoplaneti në këtë rast, afërsisht gjysma e masës së Jupiterit, është më shumë se 1100 vjet dritë larg. Një vit dritë është distanca që kalon drita në një vit – 5.9 trilion milje (9.5 trilion km).

‘MË LËVIZI SI SHKENCËT … SI NJERI’

Të pesë objektivat hyrëse të Webb ishin të njohur më parë për shkencëtarët. Njëri prej tyre, grupi i galaktikave 290 milionë vite dritë nga Toka i njohur si Kuintet i Stephanit, u zbulua për herë të parë në 1877.

Por zyrtarët e NASA -s premtojnë se imazhet e Webb kapin subjektet e saj në një dritë krejtësisht të re, fjalë për fjalë.

“Ajo që kam parë më emocionoi si shkencëtar, si inxhinier dhe si qenie njerëzore,” u tha gazetarëve gjatë një konference për lajme të 29 qershorit zëvendës-administratorja e NASA-s, Pam Melroy, e cila ka shqyrtuar imazhet.

Klaus Pontoppidan, një shkencëtar i projektit Webb në Institutin e Shkencës së Teleskopit Hapësinor në Baltimore, ku inxhinierët e kontrollit të misionit operojnë teleskopin, ka premtuar se fotografitë e para do të “sjellin një ‘wow’ të shumëpritur për astronomët dhe publikun”.

Teleskopi infra të kuq prej 9 miliardë dollarësh, observatori astronomik më i madh dhe më kompleks i dërguar ndonjëherë në hapësirë, u nis në ditën e Krishtlindjeve nga Guiana Franceze, në bregun verilindor të Amerikës së Jugut.

Një muaj më vonë, instrumenti 14,000 paund (6,350 kg) arriti në vendin e tij të parkimit gravitacional në orbitën diellore, duke rrotulluar diellin së bashku me Tokën gati 1 milion milje larg shtëpisë.

Webb, i cili i shikon subjektet e tij kryesisht në spektrin infra të kuq, është rreth 100 herë më i ndjeshëm se paraardhësi i tij 30-vjeçar, Teleskopi Hapësinor Hubble, i cili rrotullohet rreth Tokës nga 340 milje (547 km) larg dhe vepron kryesisht në optikë dhe ultravjollcë. gjatësi vale.

Sipërfaqja më e madhe që mbledh dritën e pasqyrës kryesore të Webb-it – një grup prej 18 segmentesh gjashtëkëndore prej metali berilium të veshur me ar – i mundëson asaj të vëzhgojë objekte në distanca më të mëdha, pra më larg në kohë, sesa Hubble ose çdo teleskop tjetër.

Ndjeshmëria e tij infra të kuqe e lejon atë të zbulojë burimet e dritës që përndryshe do të fshiheshin në spektrin e dukshëm nga pluhuri dhe gazi.

Të marra së bashku, këto karakteristika pritet të transformojnë astronominë, duke ofruar pamjen e parë të galaktikave foshnjore që datojnë vetëm 100 milionë vjet pas Big Bengut, pika teorike e ndezjes që vuri në lëvizje zgjerimin e universit të njohur rreth 13.8 miliardë vjet më parë.

Instrumentet e Webb-it e bëjnë gjithashtu ideale kërkimin e shenjave të atmosferave potencialisht që mbështesin jetën rreth shumë bimëve të reja të dokumentuara që rrotullohen rreth yjeve të largët dhe vëzhgimin e botëve shumë më afër shtëpisë, si Marsi dhe Hëna e akullt e Saturnit Titan.

Përveç një sërë studimesh të rreshtuara tashmë për Webb, gjetjet më revolucionare të teleskopit mund të rezultojnë të jenë ato që ende nuk janë parashikuar.

I tillë ishte rasti në zbulimin befasues të Hubble, nëpërmjet vëzhgimeve të supernovave të largëta, se zgjerimi i universit po përshpejtohet, në vend që të ngadalësohet, duke hapur një fushë të re të astrofizikës kushtuar një fenomeni misterioz që shkencëtarët e quajnë energji të errët.

Teleskopi Webb është një bashkëpunim ndërkombëtar i udhëhequr nga NASA në partneritet me agjencitë hapësinore evropiane dhe kanadeze.