NASA apstragon/ Çfarë mund të ndodhë nëse asteroidi me madhësinë e një ishulli të vogël, që do të kalojë pranë Tokës këtë të premte, mund ta godasë planetin

I caktuar 7335 (1989 JA), ky asteroid i madh vlerësohet të jetë rreth 1.8 kilometra i gjerë. Për kontekstin, Plum Island, ishulli i vogël në brigjet e Nju Jorkut, është rreth 1.6 kilometra i gjerë. Një asteroid masiv me madhësinë e një ishulli të vogël do të kalojë pranë Tokës këtë të premte, sipas gjurmuesit të asteroideve të NASA-s. I caktuar 7335 (1989 JA), ky asteroid i madh vlerësohet nga NASA të jetë rreth 1.8 kilometra i gjerë. Për kontekstin, Plum Island, ishulli i vogël në brigjet e Nju Jorkut, është rreth 1.6 kilometra i gjerë. Duke u nisur drejt drejtimit tonë me një shpejtësi prej rreth 13.12 kilometra në sekondë, ky asteroid është vendosur të na kalojë në një distancë prej mbi 4 milionë kilometrash, sipas Qendrës për Studime të Objekteve Pranë Tokës (CNEOS) në Laboratorin e Propulsionit Jet të NASA-s. (JPL). Për kontekstin, Hëna rrotullohet rreth Tokës në një distancë prej afërsisht 384,000 kilometrash, kështu që kjo është shumë më larg. Por në një shkallë kozmike, kjo është shumë më afër. Përveç kësaj, 7335 (1989 JA) është një asteroid i klasit Apollo. Kjo do të thotë se orbita e saj rreth Diellit mbivendoset edhe me orbitën e Tokës. Është kjo distancë dhe madhësia e madhe e objektit që kanë bërë që NASA të etiketojë 7335 (1989 JA) një asteroid potencialisht të rrezikshëm. Dhe kjo është e përshtatshme pasi, megjithëse ka shumë pak gjasa të na godasë, rezultati nëse do të ndodhte, mund të ishte katastrofik. Ndikimet e asteroideve: Sa e keqe mund të jetë? Sipas hulumtimit nga Instituti i Shkencave Davidson, krahu arsimor i Institutit të Shkencës Weizmann të Izraelit, një asteroid me diametër mbi 140 metra do të lëshonte një sasi energjie të paktën një mijë herë më të madhe se ajo e lëshuar nga bomba e parë atomike nëse do të godiste. Toka. Diçka edhe më e madhe – mbi 300 metra e gjerë si asteroidi Apophis – mund të shkatërrojë një kontinent të tërë. Një asteroid mbi një kilometër në gjerësi 7335 (1989 JA) – mund të shkaktojë një kataklizëm mbarëbotëror. Ka edhe asteroidë të tjerë të kësaj madhësie nga mbi 1 milion asteroidë të njohur në sistemin diellor, dhe disa prej tyre rrotullohen rreth Tokës.

Sipas CNEOS, 7335 (1989 JA) ka një e rrallë 2, që do të thotë një asteroid i kësaj madhësie ose më i madh kalon pranë Tokës një herë në vit mesatarisht. Kjo është shumë më shpesh se shumë asteroidë të tjerë, ku mund të kalojnë ne afërsisht çdo disa ditë. Një asteroid shihet duke shkuar drejt planetit në këtë interpretim artistik. (kredia: PIXABAY) Por si është kur një asteroid godet planetin? Kur asteroidi shpërtheu në ajër disa kilometra mbi zonë, ai prodhoi një shpërthim masiv prej 12 megatonësh, duke shkaktuar shkatërrim të gjerë për mijëra kilometra. Kjo do ta bënte atë rreth 800 herë më të fuqishëm se “Little Boy”, bomba atomike prej rreth 15 kilotonësh e shpërthyer gjatë Luftës së Dytë Botërore mbi Hiroshima dhe 600 herë më shumë se “Fat Man”, ajo 20 kilotonëshe e shpërthyer mbi Nagasaki tre ditë. më vonë. Numri i të vdekurve nga ngjarja e Tunguska ishte jashtëzakonisht i ulët, megjithatë, me vetëm rreth tre persona që mendohej se ishin vrarë në të, për shkak të asaj se sa i largët dhe pak i populluar ishte rajoni. Por dëmi ishte ende i dukshëm, me rreth 80 milionë pemë të rrafshuara plotësisht nga erërat me shpejtësi rreth 27 km në sekondë. Lëkundjet dhe valët ajrore u ndjenë deri në Uashington dhe Indonezi. Rrëfimet e pakta të dëshmitarëve okularë që ekzistojnë rrëfejnë shpërthimin e tmerrshëm, erërat e forta dhe lëkundjet. “Qielli u nda në dysh dhe zjarri u shfaq lart e gjerë mbi pyll,” tregoi një burrë që ishte rreth 65 kilometra në jug të shpërthimit. “Ndarja në qiell u bë më e madhe dhe e gjithë ana veriore u mbulua me zjarr,” tha ai. “Në atë moment u nxeha aq shumë sa nuk e duroja dot sikur të më digjej këmisha; nga ana veriore ku ishte zjarri erdhi vapa e fortë. Doja ta grisja këmishën dhe ta hidhja poshtë, por pastaj qielli u mbyll dhe u dëgjua një goditje e fortë dhe unë u hodha disa metra, humba ndjenjat për një moment, por gruaja ime vrapoi jashtë dhe më çoi në shtëpi.

“Pas kësaj erdhi një zhurmë e tillë sikur po binin shkëmbinj apo po gjuanin topat; Toka u drodh dhe kur isha në tokë, e shtypa kokën poshtë, nga frika se do ta thyenin gurët”, tha ai. “Kur u hap qielli, midis shtëpive frynte një erë e nxehtë, si nga topat, që lanë gjurmë në tokë si shtigje dhe dëmtoi disa të mbjella. Më vonë pamë se shumë dritare u thyen dhe në hambar, një pjesë e bllokimi i hekurt u këput.” Ngjarja Tunguska është më e madhja në historinë e regjistruar – megjithëse ndodhën ato më të mëdha parahistorike – dhe është një nga shpërthimet më të mëdha të regjistruara ndonjëherë, shumë më i fuqishëm se shumë bomba bërthamore. – Dhe nëse 7335 (1989 JA) do të godiste planetin, do të ishte shumë më keq. Misioni DART i NASA-s shkon drejt një asteroidi, nga pas motorit jonik NEXT-C (ilustruese). (kredia: NASA/Johns Hopkins APL) Por ne jemi të sigurt, apo jo? NASA ka kontrolluar tërësisht orbitën e saj dhe nuk ka pothuajse asnjë shans 7335 (1989 JA) të godasë planetin. Në fakt, NASA ka llogaritur gjithashtu se Toka është pa rrezik nga një goditje e madhe asteroidi për 100 vitet e ardhshme. Ndikimet mund të ndodhin ende, në fakt, një e bëri së fundmi në mars kur 2022 EB5, a asteroid i vogël tre metra i gjerë, afërsisht madhësia e gjysmë gjirafës, goditi Tokën. Por këto janë ndikime të vogla dhe jo në niveli i një katastrofe globale si 7335 (1989 JA). Por edhe kështu, shkencëtarët kanë vazhduar të avancojnë metodat e zbulimit dhe mbrojtjes së asteroideve, duke përfshirë misionin novator të NASA-s për Testin e Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) që është vendosur të testojë mundësinë e devijimit të asteroidit./ Përktheu Apel.Media