Myslim Murrizi shpalos “petët e byrekut” politik/ Një teatër i pështirë si pjesë e marrëveshjes së pistë Rama-Basha

Dje ishte orkesteuar ne sinkronizim te plote teatri i radhes ku Basha do tregohej mender “ radikal” duke grisur fletet e votimit per Linditen dhe Rama si shume tolerant, paqesor dhe i perulur deri ne pastrues i salles se Kuvendit nga copat e letrave qe po hidhte neper salle grupi “ nevrik” “ ekstremist” dhe mender “ radikal” i Bashes

E gjitha e kurdisur nga te dy “ liderat” qe kane vjedhur partite respektive pasi jane kthyer nga emigrimi dhe jane promovuar pa asnje kontribut ne sejcilen parti, njeri nga Nano dhe tjetri nga Berisha

Dje qe te dyve po ju plaste veshka nga gezimi sepse u barazuan edhe ne ate pike qe deri me date 9 shtator gjoja i bente te ndryshem se Rama kishte “ vrare” baban e tij politik Nanon ndersa Basha e donte me fort se babane e tij biologjik

Dhe per “ çudi” ate qe e mbronte me krenari prej 8 vitesh duke deklaruar se nuk eshte si Rama dhe nuk ka ndermend te bej kurre ate qe kishte bere Rama me Nanon ne vitin 2009, e beri per 20 min dhe ne fshehtesi te plote, dhe pa asnje kurajo apo burreri

Madje nuk e vrau por e perdhosi per se gjalli sepse Rama nuk e perjashtoi kurre Nanon as nga grupi as nga partia por e hoqi nga lista per deputet siç ka hequr Basha ne dy pale zgjedhje 2017,2021 mbi 80 deputet

Tani kam disa pyetje qe nxjer ne drite te gjithe pazarin e ndyre mes dy “kingeve “Rama-Basha

1- Si ka mundesi qe Rama kishte dy qese ne xhep???

2- A thua e zë makina dhe i mban per te vjelle?

3- A ka ndonje zyrtare shteti, deputet, minister, kryeminister, president etj qe mban qese plasmasi neper xhepa perveç Rames dje???

4- A thua te kete qene rastesi qe ne xhep ti kene ngelur dy qese nga ata te eurove qe mund ti kete dhene ndonje nga ata qe ka mar ndonje tender dje???

5- Ku ta kete mare vesh ky shejtan skenarin e shejtanit tjeter qe do ti griste fletet e votimit??

Kur po i shihja dje qe njeri i griste dhe i hidhte ne toke si “gango “fletet e votimit dhe tjetri nxori direkt qeset dhe i mblidhte si “lango “ato qe griste “gango “sinqerisht me erdhi per te dh….. nga e qeshura

Pale kur pashe qe dhenderri i ish deputetes se Rames dhe i zv ministrit e shokut te ngushte te Rames i hakerrehej Rames si “ cub” qe ta shihte mileti se ky eshte “ opozitare” me Ramen por jo me vjerrin dhe vjerren e tij qe jane ne qeverine e Rames, gati me erdhi si ballajdi dhe nxitova per ne hale

E gjithe seanca e djeshme ishte nje teater ordiner ku njeri duhet te tregohej i “ eger” fort kundra tjetrit, ndersa tjetri duhet te tregohej i duruar fort, i qete, tolerant dhe i perulur deri ne pastrues letrash me qese neper duar

Kete lloj aktrimi mund tua servirni si te vertete nje grushti militantesh te tredhur nga trute qe ju vijne nga pas per nje thes miell apo per 5 leke te qelbura, por jo SHQIPTAREVE

Dhe kur mendoni se jeni aq te zgjuar ,aq te kamufluar, aq bira k siç thote populli, dhe aq superior ndaj te tjereve,ju dy ish emigrante te rendomte ekonomiko-deshtako-studentore,njeri neper kazanet e Parisit e tjetri tek rruga me xhama ne Amsterdam pika ju rente Shqiptareve dhe nderkombetareve qe mendojne se ky vend do behet si BE nga ju dhe fale pazarit tuaj