Modeli i madh i trofeut të UEFA Champions League në ekspozim në Stamboll

Një model i madh i trofeut të UEFA Champions League u ekspozua në sheshin e famshëm Taksim të Stambollit të enjten, përpara finales në metropol.

Fansat dhe turistët shëtisnin përreth dhe bënë foto me modelen, ndërsa në sheshin popullor u ekspozua edhe një top gjigant ndeshjesh kopje.

Njerëzit prisnin në radhë për të blerë fanella të Champions League, shalle dhe kapele si suvenire.

Qyteti po përgatitet për ndeshjen midis Manchester City dhe Inter Milan në stadiumin Olimpik Ataturk të shtunën, 1900 GMT.

Stambolli gjithashtu priti finalen e Ligës së Kampionëve 2005, në të cilën Liverpool mundi AC Milan në penallti.