Ministrja britanike: Rusia ka shumë gjasa të vendosë mina kundër personelit në Donbas

Rusia ka shumë të ngjarë të vendosë mina kundër personelit përgjatë linjave të saj mbrojtëse në rajonin Donbas të Ukrainës , tha Britania të hënën, pa cituar prova.

Në Donetsk dhe Kramatorsk , Rusia ka shumë të ngjarë të ketë tentuar përdorimin e minave anti-personeli të shpërndara PFM-1 dhe PFM-1S, të quajtura zakonisht ‘mina fluturash’, tha ministria e mbrojtjes e Britanisë në Twitter.

Këto janë “armë thellësisht të diskutueshme, pa dallim”, tha ministria në buletinin e rregullt.