Ministri gjerman reflekton mbi vendimin për dërgimin e armëve në Ukrainë

Ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck ka nënvizuar domosdoshmërinë e dërgimit të armëve në Ukrainë, në komentet e bëra për revistën gjermane Der Stern, ndërsa pranon se kjo çështje është ende një çështje që nuk duhet marrë lehtë.

Në një intervistë të parë nga dpa përpara publikimit, Habeck tha “Unë nuk dyshoj për asnjë sekondë” se dërgimi i armëve në Ukrainë ishte thirrja e duhur.

Megjithatë, ministri theksoi se vendimi nuk duhet “duartrokitur lehtë” në funksion të mobilizimit të 300,000 rezervistëve rusë, të urdhëruar nga Presidenti Vladimir Putin për të luftuar në pushtimin e Ukrainës nga Moska.

“Shumë prej tyre do të plagosen ose do të vdesin – gjithashtu për shkak të armëve që dërguam. Lirimi mban nënshkrimin tim,” shtoi ministri gjerman i ekonomisë, i cili shërben gjithashtu si zëvendës i kancelarit Olaf Scholz.

Për të ndihmuar Kievin të shmangë pushtimin rus, Gjermania së fundmi furnizoi Ukrainën me mjete të blinduara anti-ajrore Gepard dhe një sistem modern të mbrojtjes ajrore Iris-T.

Në maj 2021, para fillimit të luftës, Habeck ishte një nga politikanët e parë gjermanë që udhëtoi në Ukrainën lindore dhe bëri thirrje për dërgimin e armëve për qëllime mbrojtëse.

Berlini fillimisht hezitoi të dërgonte armë më të rënda në Ukrainë pas fillimit të pushtimit rus më 24 shkurt, por qeveria përfundimisht ndryshoi kursin e saj në fund të prillit në dritën e kritikave të shumta brenda dhe jashtë vendit për dështimin për t’i siguruar Ukrainës armatimin e rëndë që ajo kishte. duhet të zmbrapsin sulmet e Rusisë.