Messi udhëheq Argjentinën në fitoren ndaj Panamasë në ndeshjen e parë si kampion bote

Argjentina mundi Panamanë 2-0 në një miqësore të enjten me golat e Thiago Almada dhe Lionel Messi mes një atmosfere festive në ndeshjen e tyre të parë para tifozëve vendas pas fitimit të Kupës së Botës në dhjetor.

Lionel Scaloni zgjodhi të njëjtin formacion fillestar nga fitorja finale e Kupës së Botës ndaj Francës, pasi ata dukeshin dominues që në fillim, por nuk mundën të çanin murin mbrojtës panamez deri vonë në pjesën e dytë.

Almada i Atlanta United hapi rezultatin në minutën e 79-të me golin e tij të parë ndërkombëtar pas një goditjeje të lirë nga Messi që goditi shtyllën e majtë.

Kapiteni Messi më në fund shënoi golin e tij të 800-të në karrierë dhe dyfishoi epërsinë në minutën e 89-të me një goditje dënimi të shkëlqyer që emocionoi më shumë se 80,000 tifozët që brohoritnin emrin e tij në stadiumin Monumental.

Argjentina do të vazhdojë rikthimin e fituesve të Kupës së Botës me një miqësore kundër Curacao të martën, ndërsa Panamaja do të përballet me Kosta Rikën në Ligën e Kombeve CONCACAF.