Mbreti Charles viziton Gjermaninë në udhëtimin e parë jashtë vendit si monark

Mbreti Charles III i Britanisë udhëton në Gjermani të mërkurën për vizitën e tij të parë shtetërore jashtë vendit si monark, në një udhëtim tre-ditor që përmban një fjalim para parlamentit gjerman dhe një takim me refugjatët ukrainas.

Charles, i cili po udhëton me gruan e tij, Camilla, bashkëshortja e mbretëreshës, do të pritet me një përshëndetje me 21 armë në aeroportin e Berlinit të mërkurën pasdite, përpara se të udhëtojë për në Portën e Brandenburgut.

Para një turme dashamirësish, mbreti do të jetë i ftuari i parë shtetëror që do të përshëndetet me nderime ushtarake në monumentin e Berlinit.

Pika tjetër e rendit të ditës është një pritje dhe diskutim në Pallatin Bellevue, rezidenca zyrtare e presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier, rreth tranzicionit të energjisë dhe zhvillimit të qëndrueshëm.

Në mbrëmje, Steinmeier do të organizojë një banket shtetëror për Charles me rreth 130 të ftuar.