Lufta e Rusisë kundër Ukrainës në një fazë kritike

Ushtria ukrainase ka nisur një kundërsulm kritik kundër forcave ruse dhe ka rimarrë më shumë vendbanime në rajonin e Kharkiv, ndërsa lufta hyn në muajin e saj të shtatë.

Forcat ruse po i afroheshin kryeqytetit kombëtar ukrainas të Kievit më 1 mars, duke pushtuar qytetin jugor të Khersonit, si dhe të tjerë pranë qytetit të parë, duke përfshirë Irpin dhe Bucha.

Ata gjithashtu morën kontrollin e Çernobilit në veri, ndërsa Chernihiv ishte gjithashtu nën sulm. Qytetet lindore Kharkiv, Sumy dhe Mariupol u rrethuan.

Deri më 15 qershor, ushtria ukrainase ripushtoi rajonet përreth Kievit dhe Sumy dhe rrethinat e tij në veri.

Forcat ruse u vendosën kryesisht në rajonet Kharkiv dhe Kherson.

Mariupol, në detin ukrainas të Azov, ra nën kontrollin e rusëve.

Më 29 gusht, Ukraina filloi një kundërsulm për të çliruar Kherson dhe ka rimarrë fshatrat në rajon.

Në shtator, ushtria ukrainase nisi kundërsulme për të rimarrë Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të vendit.

Përveç qyteteve të mëdha si Izium, Balakliya dhe Kupyansk, administrata e Kievit në Kiev rifitoi kontrollin e më shumë se 300 vendbanimeve.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se forcat e tij kanë rimarrë 6,000 kilometra katrorë (2,320 milje katrorë) këtë muaj, duke i kërkuar Perëndimit të vendosë më shumë sanksione ndaj Moskës dhe të përshpejtojë dërgesat e sistemeve të armëve.

Ndërkohë, Rusia aktualisht ka nën kontroll rajonin e Donbasit, bregdetin e detit Azov dhe Kherson.