Kurti takim me ndihmës-sekretarin amerikan O’Brien

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një takim me ndihmës-sekretarin amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, gjatë vizitës në Paris.

Kurti përmes një postimi në rrjetin social “X”, u shpreh se O’Brien ka konfirmuar mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së për Kosovën.

Statusi i Kurtit:

Diskutuam përparimin e shpejtë ekonomik dhe demokratik të Kosovës  i njohur gjerësisht nga organizata ndërkombëtare”, shkroi Kurti.

Ai shtoi më tej se ka përsëritur përkushtimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe në NATO, si objektiva kryesore strategjike.