Kurti për AP: Lajçak e Escobar vijnë te ne me kërkesa të Beogradit

Kryeministri i Kosovës në një intervistë për AP u shpreh për një anshmëri ndaj vendit të tij nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe tolerancë ndaj atij që ai e quajti regjimi autoritar i Serbisë.

Kryeministri Albin Kurti tha se kabineti i tij ka mbajtur qëndrim tjetër. “Ne këmbëngulim që të sillet mirë me një autokrat nuk e bën atë të sillet më mirë. Përkundrazi”, tha ai.

Të dërguarit e SHBA-së dhe BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi – përkatësisht Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak – “vijnë tek ne me kërkesa, me kërkesat e palës tjetër”, tha ai në një intervistë për Associated Press.

Së fundmi serbët etnikë u përleshën me policinë e Kosovës dhe më pas me forcën paqeruajtëse të KFOR-it të udhëhequr nga NATO, duke lënë 30 ushtarë dhe mbi 50 serbë të plagosur dhe duke provokuar frikën e ripërtëritjes së konflikteve të përgjakshme në rajon.

Lars-Gunnar Wigemark, kreu në largim i Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit, i njohur si EULEX, tha se gjatë konfrontimit të dhunshëm të javës së kaluar “pati lëndime shumë të rënda nga disa ushtarë të KFOR-it”.

“Tashmë kishte dhunë të llojit më të keq. Të gjithë… thonë se jemi me fat që nuk pati viktima.”

Pasi ushtarët u plagosën javën e kaluar, NATO tha se do të dërgonte 700 trupa shtesë në veri të Kosovës.

Wigemark tha se do të vinte koha kur policia civile e EULEX-it, e cila nuk ka më kompetenca ekzekutive, por vetëm “monitorimin dhe udhëzimin e policisë së Kosovës”, nuk do të jetë e nevojshme në Kosovë.

“Por kushtet ende nuk janë aty,” tha ai.

Diplomati evropian nuk përjashtoi që NATO mund të vendosë të vendosë “mijëra trupa ushtarake” në Kosovë.

“Nëse situata po bëhet gjithnjë e më e paqëndrueshme, nëse fillon të përshkallëzohet përsëri, sigurisht, ky është një opsion.”

Përplasjet erdhën pas një konfrontimi të mëparshëm pasi kandidatët shqiptarë etnikë që u shpallën fitues të zgjedhjeve lokale në veri të Kosovës hynë në ndërtesat komunale për të marrë detyrën dhe u bllokuan nga serbët. Serbët etnikë bojkotuan votat me shumicë dërrmuese.

Brukseli i ka kërkuar Kosovës që të tërheqë forcat e saj speciale të policisë nga veriu i Kosovës, ku jeton shumica e pakicës etnike serbe, dhe të mbajë zgjedhje të reja.

Në shkurt dhe mars, Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje të lehtësuar nga BE për normalizimin e marrëdhënieve, me një plan 11-pikësh për zbatim. Procesi mbetet në fokus të bisedimeve të ndërmjetësuara nga të dërguarit nga Uashingtoni dhe Brukseli.REKLAMA

Kurti këmbënguli se forcat speciale të policisë nuk mund të “zvogëloheshin” derisa bandat kriminale serbe ose të largoheshin nga vendi ose të arrestoheshin. Ai tha se do të kishte paqe në Kosovë nëse nuk do të kishte “urdhra për dhunë nga Beogradi”.

Fuqitë perëndimore nuk duhet të kënaqin Beogradin, problemin rrënjësor të dhunës në Ballkanin Perëndimor, tha Kurti.

Kurti u ankua se edhe për zgjedhjet e parakohshme të prillit në katër komunat veriore me shumicë serbe, “ndërmjetësuesit ndërkombëtarë, lehtësuesit evropianë na dështuan”.

Ai tha se ata i kërkuan Kosovës të bënte ndryshime zgjedhore, por nuk ushtronin presion mbi partinë e vetme politike të serbëve etnikë për të marrë pjesë në votim.

Ai tha se do t’i duhej ndihma e bashkësisë ndërkombëtare për të nxitur pluralizmin politik në pakicën etnike serbe “për një konkurrencë të ndershme, për një garë demokratike për kryetarët e rinj të bashkive”.

“Ne nuk mund të përballojmë një proces tjetër ku kandidatët serbë e bojkotojnë atë disa ditë para fillimit të zgjedhjeve, sepse kështu urdhëron Beogradi,” tha ai.

Wigemark, i cili gjithashtu ka shërbyer në Bosnje-Hercegovinë, tha se ishte jetike që “këto lloj incidentesh të mos lejohen të shpërthejnë, të kalojnë në një lloj konflikti të armatosur”.

“Dialogu i vazhdueshëm ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ky është vendi për të zgjidhur shumicën e çështjeve të pazgjidhura,” tha ai.

Serbia dhe ish provinca e saj Kosova kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada, me Beogradin që refuzon të njohë shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Dhuna pranë kufirit të tyre të përbashkët ka ngjallur frikën e një ripërtëritjeje të një konflikti të viteve 1998-99 në Kosovë që mori më shumë se 10,000 jetë dhe rezultoi në misionin paqeruajtës të KFOR-it.