“Kurti e Ndrenika në spotet e PS”, Edmond Budina: Nuk i kryqëzoj, iu qaj hallin

Regjisori i njohur Edmond Budina gjatë komentimit të romatit të tij, “Kokëmushkat”, është ndalur edhe tek pjesëmarrja e Robert Ndrenikës dhe Tinka Kurtit në spotet elektorale të Partisë Socialiste, që kërkon një mandat të tretë.

Ai shprehet se nuk i gjykon artistët, por ka disa gjera që janë të pakoncpetueshme, si mbështetja për një qeveri që dhunon kolegët.

“Unë nuk dënoj asnjë që ka bindje të caktuara politike. Është e drejtë e çdo individi të bëjë zgjedhjen e tij por njeriu duhet të ketë një lloj koherence. Unë asnjëherë nuk kam thënë që do të shtrihem para Teatrit, apo do vërvitem në varr nëse Teatri shembet. Për mua është e pakonceptueshme që si artistët, të mos pranojë idenë e ruajtje se Teatrit dhe ndërtimit të një të riu diku tjetër. Nuk e koncepetoj dot si mundet të biesh dakord me një shtet e një qeveri që dhunon kolegët dhe e shemb Teatrin me kolegët e t’u brenda.

Është jashtë mendjes të mos të të dhimbset që rruspa i bie Teatrit me kostumet varur. Dhe të mos thuash asnjë llaf. Çfarëdo interesi të kesh! Për mua është e turpshme. Megjithatë, unë as i kam gjykuar as nuk i marr nëpër gojë. Unë kam qenë ky që jam. Unë nganjëherë iu qaj edhe hallin se mund të kenë edhe halle shumë të mëdha. Secili bën zgjedhjen e vet, nuk i vë në kryq, por koherenca vlen në këtë botë”, tha Budina.

Ai shtoi se secili duhet të jetë i ndershëm me atë që vetë ka thënë. Në vijim ai thotë se sa i takon akuzës për politizimin e atyre që mbrojnë kauzën e teatrit, të politizuar janë ata që mbështetën shembjen.

“U bashkuan me krimin, ata janë të politizuarit e parë. Unë nuk e kam firmosur atë marrëveshjen me PD-në, por i kam thënë Bashës që atëherë në sallë, nëse nuk e mban fjalën më ke kundër. Nëse ata që vijnë në pushtet nuk mbajnë premtimin do jemi kundër tyre”.– tha Budina