Kur maska shndërrohet në obligim social..

Nga Adrian Sulo

Epidemia e Kovid 19 duket se èshte ne piken e saj me te nxehte aq sa duket se eshte ajo arsyeja e zhagut pervelues.

Ne fakt qytetaret jane pothuaj te shjujdesur ne perditshmerine e tyre.Me se shumti mbizoteron mendimi qe eshte nje grip qe i mer jeten atij qe eshte i semure apo i shkuar ne moshe.E pare ne kete kendveshtrim mosha aktive duket krejtesisht e shkujdesur.Shto ketu guximtaret qe skane frike as nga vdekja e me pas shto edhe hapatiket qe ndoshta luten te vije nje sèhat e me pare ajo e uruar vdekje dhe perqindja e atyre qe nuk tregojne kujdes shkon shume lart.

Tre kadegori mendoj se jane nen panik:

-Te semuret kronike

-Te moshuarit

-Frikacaket

Nuk behem shume merak per keta te fundid sepse edhe po te mos ishte kovidi do gjenin dicka tjeter per te panikuar veten.Problemi qendron tek dy kadegorite e para.

Prej kohesh Tritan Kalo por jo vetem perfshi dhe drejtuesit e min te shendetesise bejne thirje per mbajtjen e detyruar te maskave.

Sic edhe e spjegova disa kadegori nuk kane frike pr veten e tyre dhe natyrshem jane te shkujdesur.

Po a duhet te kene ata pergjegjesi sociale? Sigurisht qe po.Maska duhet mbajtur sepse nuk kemi asnje te drejte ti marim jeten dikujt tjeter per shkak te neglizhences tone.Kjo duhet kuptuar nga te gjithe piksepari.Kush jam une qe me shkujdesjen apo arogancen time ti mar jeten nje te sèmuri apo nje pensionisti?Ligji duhet te godase vetem rastet sporodike .Pergjegjesia sociale eshte tregues i qyteterimit te nje kombi