Kryeministri i Sllovakisë plagoset nga të shtënat me armë, përfundon me urgjencë në spital

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico u plagos nga të shtënat dhe u dërgua në spital
Kryeministri i Sllovakisë plagoset nga të shtënat me armë, përfundon me urgjencë në spital

Kryeministri populist i Sllovakisë Robert Fico u plagos nga të shtënat dhe u dërgua në spital

Incidenti ndodhi në qytetin Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit, sipas stacionit televiziv të lajmeve TA3. Një i dyshuar është arrestuar, thotë media.
Nënkryetari i parlamentit Lubos Blaha konfirmoi incidentin gjatë një seance të parlamentit dhe e shtyu atë deri në njoftimin e mëtejshëm, tha agjencia sllovake e lajmeve TASR.

Ngjarja ka ndodhur para Shtëpisë së Kulturës, ku Fico ka ardhur për t’u takuar me mbështetësit. Policia bllokoi vendin e ngjarjes.
Një reporter i gazetës së përditshme Dennik N dëgjoi të shtënat dhe më pas pa ndihmën e shpejtë duke e çuar kryeministrin në një makinë.