Krijohet smartphoni i ri për mbështetësit e Trump, nuk do të censurohen apo përgjohen dot

Një smartphone i ri i cili është krijuar posaçërisht për mbështetësit e ish-presidentit amerikan, Donald Trump tashmë duket se është realitet.

Këtë javë, krijuesi i tij, Erik Finman një 22-vjeçar i cili e quan veten ‘miliarderi i Bitcoin’  prezantoi Freedom Phone, një pajisje që kushton 499 dollarë që do të ishte plotësisht e lirë nga censura dhe ndikimi i “Big Tech”.

Freedom Phone vjen nga Erik Finman, i cili pretendon se produkti ka gjithçka që mbështetësit e Trump mund të ëndërronin, duke përfshirë një sërë aplikacionesh”, aplikacione të parainstaluara miqësore konservatore, përfshirë Parler dhe Rumble, dhe madje edhe sistemin e tij operativ anti-mbikëqyrës të quajtur FreedomOS.

Nuk ka asnjë ndjekje të aplikacioneve, asnjë ndjekje të tastierës dhe asnjë gjurmim të vendndodhjes sepse unë besoj në sigurinë tuaj“,- pretendon Finman në një video që bën thirrje për pajisjen.

Sidoqoftë, Daily Beast vuri re se Freedom Phone duket shumë e ngjashme me një smartphone të lirë nga një shitës kinez i quajtur Umidigi. Pajisja quhet Umidigi A9 pro dhe mund të blihet në faqen kineze të tregtisë elektronike, AliExpress duke filluar nga 119 dollarë.

Finman më vonë pranoi se Freedom Phone ishte me të vërtetë nga Umidigi, një kompani me seli në Shenzhen, China. Punësimi i një furnizuesi kinez për të ndërtuar pajisjen është gjithashtu ironike, pasi Freedom Phone premton të jetë i lirë nga ndikimi dhe censura e Big Tech. Kina ka fituar një reputacion famëkeq për shtypjen e mospajtimit në internet dhe sponsorizimin e hakerëve të kompjuterëve për të spiunuar qeverinë amerikane dhe sektorin privat.

Në përgjigje, Finman tha se nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të siguronte telefonin nga Kina. Finman ka të drejtë që shumë pajisje elektronike të konsumit, përfshirë iPhone të Apple, janë prodhuar në Kinë. Sidoqoftë, ai po bën premtime të mëdha me Telefonin e Lirisë që nuk shtohen, veçanërisht në frontin e sigurisë.

Por nëse telefoni vërtet përdor një OS të personalizuar, atëherë ne shpresojmë që të jetë i sigurt. Si Apple ashtu edhe Google shpenzojnë burime të konsiderueshme për të futur në mënyrë rutinore dobësitë në iOS dhe Android. Finman do të duhet të bëjë të njëjtën gjë për të parandaluar që hakerat të shfrytëzojnë softuerin e tij.