Kosovarët brohorasin flamurin Anglez/ Mirëpritet Anglia në Kosovë

gazeta e famshme angleze The Sun, ka pasqyruar në faqene  parë lajmin se tifozët e KOSOVOSËS kanë mbajtur flamuj anglezë në ndeshjen mes dy kombëtareve Angli-Kosovë. Ndeshja mes dy kombëtareve, është luajtur paralel si në Tiranë dhe Kosovë.

The Sun, deklaron se flamuri Anglez është valvitur në duart e tifozëve kosovarë, gjatë himnit kombëtar në një shfaqje emocionale të unitetit përpara kualifikimit të së dielës në Euro 2020. Ndërsa Zoti Ruajti Mbretëreshën (himni anglez), filloi në Prishtinë, Stadiumi i mbushur Fadil Vokrri tregoi pllaka që mbanin Kryqin e Shën Gjergjit. Ishte vetëm përpjekja e fundit e bërë nga kosovarët si pjesë e mirëseardhjes së tyre këtë fundjavë. Një banderolë që lexonte “Mirëseardhja dhe respekti” ishte një nga shumë të parashtruar nga bosët lokalë të FA, duke shfaqur lulekuqe në respekt për ushtarët që kanë dhënë jetën e tyre. Raheem Sterling u paraqit në një poster të tillë të vendosur rreth qytetit, krahas një titulli ku lexohej “Welcome Brother” pas abuzimit racist të drejtuar nga krahu i Anglisë në Bullgari. Të Dielën, tifozët ndërruan kartat e tyre për himnin e nikoqirit për të treguar flamurin e Kosovës. Trupat angleze ishin ndër forcat e NATO-s të vendosura në rajon gjatë Luftës së Kosovës në fund të viteve 1990. Forcat dhe ndërtesat jugosllave u vunë në shënjestër të vrapimeve të bombave të kryera nga, mes të tjerëve, pilotët britanikë, amerikanë dhe francezë për t’i dhënë fund spastrimit etnik të kryer nga forcat e Slobodan Milosevic./ apel.media