Kina prezanton spikeren e parë të lajmeve 3D

Agjencia shtetërore në Kinë ka prezantuar spikerin e parë të lajmeve 3D që “merr jetë” nga Inteligjenca Artificiale. Nuk do te jete vetm spikerja e lajmeve por edhe ajo e motit qe ne te ardhmen do te realizohen virtualisht. Ky projekt është realizuar ndër të tjera duke “kopjuar” pamjen dhe veprimet e gazetarëve të vërtetë me anë të teknologjive më të fundit.

Prezantuesja virtuale, e cila thuhet të jetë e para e llojit të saj në botë, mund të lëvizë pa probleme ndërsa zotëron një numër shprehjesh në fytyrë. Një zëdhënës i agjencisë tha gjithashtu se ajo madje mund të ndryshojë edhe kostumet apo modelin e flokëve në varësi të situatave të ndryshme. Sipas medias digjithale Eunews.al, Xinhua prezantoi spikerin e parë virtual në vitin 2019 dhe kishte sjellë katër versione të tjera digjitale 2D përpara se të sillte krijimin e fundit.

Pamjet e publikuara nga agjencia të mërkurën tregonin prezantuesen virtuale e cila duket si njeri i vërtetë teksa lëvizte kokën dhe hapte e mbyllte qepallat ndërsa fliste.