Kina bllokon metropolin “Xiamen” pas shpërthimit të variantit Delta

Wuhan China , 1 October 2020 : Crowd of people wearing surgical face mask on the 2020 China national day and first day of golden week holidays in Jianghan pedestrian road in Wuhan Hubei China

Një shpërthim i ri i variantit shumë infektiv Delta të koronavirusit ka rezultuar në vendosjen e kufizimeve të gjera ndaj qytetarëve në Kinën Juglindore.

Autoritetet në metropolin bregdetar të Xiamenit, provinca Fujian, u thanë sot 4,3 milionë banorëve që të mos largoheshin nga qyteti, pas anulimit të veprimtarive kryesore, mbylljes së shkollave, restoranteve dhe qendrave tregtare.

Masat erdhën pasi 32 raste të reja të koronavirusit u zbuluan në qytet të hënën, duke e çuar numrin e infeksioneve në provincën Fujian në më shumë se 100 që nga java e kaluar.

Përhapja aktuale filloi në qytetin Putian, në veri të Xiamenit.