Kapet një sasi e madhe e kokainës në shtetin filandez, mes të arrestuarve ndodhet një shqiptar

Hetuesit finlandezë janë duke hetuar në lidhje me zbulimin e rrugëve të reja për të gjetur për pasojë mbërritjen e një sasie të madhe kokaine të trafikuar në vend në fund të muajit dhjetor.

Gjatë asaj kohe, policia arrestoi pesë individë me dyshimin se sillnin drogën e paligjshme në vend. Sidoqoftë, policia tha që ata tani dyshojnë se burrat që kishin hyrë në magazinën e një firme prodhuese kimike po vepronin me porosi dhe nuk ishin “truri” që qëndron pas operacionit.

Policia është ende në mes të një hetimi paraprak, por hetuesi kryesor Lauri Hakkala i departamentit të policisë të Länsi-Uusimaa tha se burrat me gjasë kanë vepruar në urdhrin e drejtuesve të vendosur jashtë vendit.

Misioni kryesor i të dyshuarve ishte të zotëronte një sasi të madhe të lëndëve narkotike dhe ta transferonte atë në një vend tjetër”, vuri në dukje Hakkala. Sipas Hakkala droga nuk ishte e destinuar domosdoshmërish për tregun finlandez, por që Finlanda mund të ketë qenë një pikë transporti për dorëzimin. Autoritetet duhet të identifikojnë dhe intervistojnë të gjitha palët e përfshira në transportin e drogave të përgjuara.

Hetimet Përveç departamentit të policisë së Länsi-Uusimaa, Byroja Kombëtare e Hetimit (NBI) dhe Dogana finlandeze po hetojnë rastin. Nga ana e tyre, zyrtarët doganorë po shikojnë lëvizjet e kontejnerit në të cilin u gjetën lëndët narkotike të paligjshme pas një operacioni të madh dy javë më parë, si dhe individë që mund të kenë rënë në kontakt me të.

Transporti i anijeve raportohet se erdhi në Helsinki nga Sao Paolo në Brazil me anë të Roterdamit në Holandë. Katër nga të dyshuarit raportohet se janë banorë të përhershëm legal në Danimarkë. Policia tha se ata po përqendrohen në adresat e regjistruara të të dyshuarve në Danimarkë dhe Suedi.

Ai shtoi se i dyshuari i parë i arrestuar ka një prejardhje shqiptare dhe banon në Finlandë. Por ai vuri në dukje se do të ishte e parakohshme të spekulosh ndonjë lidhje me krimin e organizuar shqiptar. Kapja e sasisë më të madhe të drogës në Finlandë Në mes të dhjetorit një grup burrash të maskuar hynë në depo kimike Algol në Espoo, pas së cilës policia mbylli zonën për orë të tëra. Më vonë në të njëjtën ditë, policia kreu një operacion të lidhur në Terminalin Olimpia në Portin e Jugut të Helsinkit. Sipas Hakkala, një kontejner transporti ishte dorëzuar në depon kimike të Algol. Asgjë nuk dihej rreth përbërjes, por megjithatë brenda ngarkesës ishte fshehur kokainë, të cilën policia e sekuestroi. Hakkala spekuloi se transporti i narkotikëve ishte një nga kapjet më të mëdha në Finlandë. “Me sa di unë kapja më e madhe e kokainës ishte 20 kilogramë. Kjo grumbull nën hetim është më i madh, por unë nuk mund të komentoj saktësisht për sasinë ose forcën. Droga ishte paketuar në pako me një kilogram dhe po analizohet në laborator”, shpjegoi ai./apel.media