Juventusi zbriti 10 pikë pas rishikimit të penalltisë fillestare

Juventusit të hënën iu zbritën 10 pikë pas një rishikimi të dënimit të tyre fillestar prej 15 pikësh të shkaktuar ndaj klubit për aktivitet të paligjshëm transferimi.

Sanksioni i ri, i shpallur nga gjykata e apelit e Federatës Italiane të Futbollit (FIGC), dëmton shpresat e Juventusit për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm, duke i shtyrë ata jashtë katërshes së parë me tre ndeshje të mbetura këtë sezon.

Në prill, gjykata më e lartë sportive e Italisë, Bordi i Garancive Sportive, revokoi dënimin prej 15 pikësh të Juventusit të vendosur nga gjykata e apelit të FIGC-së dhe e dërgoi çështjen për një gjykim të ri.

Ajo i kërkoi gjykatës së apelit të rishikojë dënimet e dhëna për klubin dhe disa figura kyçe, duke përfshirë ish-nënkryetarin Pavel Nedved.

Megjithatë, ndalimet e gjata të dhëna për ish-kryetarin Andrea Agnelli, ish-CEO Maurizio Arrivabene dhe drejtorët sportivë Federico Cherubini dhe Fabio Paratici u mbështetën.

Por shpresat e Juventusit se zbritja e pikëve do të anulohej plotësisht u shfuqizuan të hënën.

Shokët e Massimiliano Allegrit, të cilët ishin të dytët në ligën e parë, bien në vendin e shtatë në tabelë.

Juve tani është pesë pikë prapa Milanit të vendit të katërt përpara ndeshjes së tyre më vonë të hënën në Empoli, ku ata mund të shkurtojnë diferencën në dy pikë.

Pala italiane është gjithashtu e përfshirë në procedime penale për praktikat e tyre të kontabilitetit me 12 figura aktuale dhe të mëparshme kryesore të klubit, duke përfshirë Agnelli-n që mund të përballet me gjyq.

Sipas agjencive italiane të lajmeve, një seancë gjyqësore e lartë më 26 tetor do të vendosë nëse ndonjë gjyq eventual do të mbahet në Torino, ku janë zhvilluar hetimet, ose në Milano apo Romë.