Justin Bieber shet të drejtat e muzikës për 200 milionë dollarë

Justin Bieber, ka shitur aksionet e tij të katalogut të botimit dhe regjistrimit të muzikës te Hipgnosis Songs Capital, i mbështetur nga Blackstone, për 200 milionë dollarë, tha kompania të martën, duke shënuar marrëveshjen më të fundit të industrisë për të drejtat e suksesshme.

Shitja është përfolur prej javësh dhe e sheh 28-vjeçaren duke iu bashkuar artistëve që kanë fituar para së fundmi në katalogët e tyre.

Hipgnosis nuk i zbuloi publikisht kushtet e marrëveshjes, por një burim i afërt me çështjen i tha AFP-së se ajo kishte vlerë rreth 200 milionë dollarë.

Yjet bashkëkohorë, duke përfshirë Justin Timberlake dhe Shakira, kanë shitur aksione të mëdha në punën e tyre — të dy kanë arritur gjithashtu marrëveshje me Hipgnosis por lëvizja është parë më së shumti në mesin e artistëve të trashëguar si Bob Dylan dhe Bruce Springsteen.

Shumat marramendëse — katalogu i Springsteen shkoi në Sony për një gjysmë miliardë dollarë të raportuar — konsiderohen baste të sigurta si për artistët më të vjetër që rregullojnë financat e tyre dhe investitorët që mund të mbështeten në kthime të qëndrueshme nga muzika e testuar me kohë dhe qëndrueshmëria e transmetimit. .

Katalogët më të rinj shihen si territor më të rrezikshëm, por Bieber është një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave dhe tani Hipgnosis ka pjesën e tij në disa nga hitet më të mëdha të shekullit të 21-të, duke përfshirë “Baby” dhe “Sorry”.

Hipgnosis Songs Capital është një sipërmarrje prej 1 miliard dollarësh midis gjigantit financiar Blackstone dhe British Hipgnosis Song Management.

Sipas marrëveshjes, Hipgnosis ka fituar të drejtat e autorit të publikimit të Bieber për katalogun e tij të pasëm me 290 këngë – të gjithë muzikën e tij të lëshuar para 31 dhjetorit 2021 – duke përfshirë pjesën e shkrimtarit të tij.

Ai përfshin gjithashtu të drejtat e artistit për regjistrimet e tij master fitimprurëse, si dhe honoraret e të drejtave fqinje — një e drejtë që sheh pronarin e saj të marrë një pagesë sa herë që një këngë luhet publikisht.

Por ndërsa Hipgnosis do të marrë të ardhurat, shtëpia e vjetër e Bieber Universal do të vazhdojë të administrojë katalogun, raportoi Variety.

‘JASHTËZAKONSHME’

Pasi vendasja kanadeze u zbulua në YouTube si adoleshent, Bieber u ngrit në qiell në famë globale, duke shitur më shumë se 150 milionë disqe.

Ai ka shënuar tetë rekorde numër një në listën e albumeve më të mira të Billboard, dhe këngët e tij janë transmetuar vetëm në Spotify më shumë se 32 miliardë herë.

“Ndikimi i Justin Bieber në kulturën globale gjatë 14 viteve të fundit ka qenë me të vërtetë i jashtëzakonshëm,” tha shefi i Hipgnosis, Merck Mercuriadis, një ekzekutiv i vjetër i industrisë muzikore, në një deklaratë.

“Me vetëm 28 vjeç, ai është një nga një grusht artistësh përcaktues të epokës së transmetimit që ka rigjallëruar të gjithë industrinë e muzikës, duke marrë me vete një audiencë besnike dhe mbarëbotërore në një udhëtim nga fenomeni i adoleshencës në një artist të rëndësishëm kulturor.”

Shëndeti i Bieber ka vuajtur kohët e fundit, me yllin që po kalonte një pauzë turne të pacaktuar pasi zbuloi se ishte diagnostikuar me sindromën Ramsay Hunt, një ndërlikim i rrallë i herpesit që për të shkaktoi paralizë të pjesshme të fytyrës.

KLASA E ASETEVE FITIMTARE

Katalogët muzikorë kanë ndryshuar gjithmonë duart, por bumi aktual i shitjeve të botimeve ishte përshkallëzuar me shpejtësi, me tregjet financiare të tërhequra gjithnjë e më shumë drejt portofoleve fitimprurëse muzikore si një klasë aktivesh.

Hipgnosis e Mercuriadis, e cila doli publike në bursën e Londrës në vitin 2018, ka luajtur një rol të madh në publikimin e rritjes së shitjeve.

Sektori dukej se ishte ftohur gjatë vitit të kaluar, por marrëveshja e Bieber tregon se investitorët janë ende të etur për blerje muzikore.

Së bashku me Springsteen dhe Dylan marrëveshjet kryesore në të gjithë industrinë përfshinin punë nga Sting, Stevie Nicks, Paul Simon, Motley Crue, The Red Hot Chili Peppers dhe nga pronat e David Bowie dhe Leonard Cohen.

Pronarët e të drejtave të publikimit të një kënge marrin një ulje në një sërë skenarësh, duke përfshirë luajtjen dhe transmetimin në radio, shitjet e albumeve dhe përdorimin në reklama dhe filma. Të drejtat e regjistrimit rregullojnë riprodhimin dhe shpërndarjen.

Stuhia e shitjeve erdhi mes një bisede më të gjerë mbi pronësinë e artistëve mbi veprën, e përforcuar në një pjesë të madhe nga Taylor Swift, e cila ka gjetur sukses të jashtëzakonshëm teksa ri-regjistron gjashtë albumet e saj të para, në mënyrë që të mund të kontrollojë të drejtat e tyre kryesore të regjistrimit.

Kjo lëvizje erdhi nga mosmarrëveshja shumë publike e Swift-it me Scooter Braun, menaxherja e muzikës, kompania e të cilit dikur zotëronte zotërinjtë e saj origjinalë dhe më vonë ia shiti firmës së investimeve Shamrock Holdings.

Braun ka qenë menaxher i Bieber për 15 vjet, dhe në një deklaratë tha “kur Justin mori vendimin për të bërë një marrëveshje katalogu, ne shpejt gjetëm partnerin më të mirë për të ruajtur dhe rritur këtë trashëgimi të mahnitshme, ishin Merck dhe Hipgnosis”.

“Justin është vërtet një artist dikur në një brez dhe kjo reflektohet dhe pranohet nga madhësia e kësaj marrëveshjeje.”