Jofiel Koco heq paralelen mes Milosheviçit e Berishës/ Kauza dhe kulti individit

Nga Jofiel Koco

Miloshevici i kishte sherbyer ne veprime ekstreme Serbise. Biles duke masakruar nje popull tjeter, deri ne Varre-Masive e Kampe Perqendrimi.


Pra per Serbet ai ishte nje Hero-Kombetar por per Komunitetin Nderkombetar ai ishte nje KASAP Sadist. Pra i njejti person shiheshe ndryshe brenda dhe jashte Serbise.
Por Elita Intelektuale e Politike Serbe e kuptoi qe mbajtja sa me gjate e Miloshevicit, demtonte shume IMAZHIN e Serbise ne Bote.

Keshtu ata nuk mund te “digjnin” reputacionin e Kombit te tyre per hir te nje njeriu.

Prandaj, ndonese turmat e adhuronin Miloshevicin, elita vendosi ta dorezonte ne Hage dhe Serbia te punonte me Dipllomacine e saj per te “riparuar” kete Imazh.


Ne kete rast KAUZA fitoi mbi KULTIN E INDIVIDIT.
Natyrisht qe Zoti Berisha nuk ka lidhje me Miloshevicin dhe veprimet e tij por Situatat jane te njejtat.
Kontributet e Doktorit jane te Medha per Kombin Shqiptar, pamvaresisht te metave. Berisha eshte nje Erudit dhe shume i kulturuar per te bere Gabime te ketij niveli. Natyrisht qe Shqipetaret e Zgjuar e kuptojne qe Berisha ka qe ne 2017 qe i ben presion Komunitetit Nderkombetar qe te siguroje nje ALIBI per vehte dhe Femijet e tij. Te njejten gje po ben dhe tani. Ai s’po e ben as per Shqiperine, as per Shqipetaret, as per PD, por vetem per te shpetuar Familjen e tij.
Por PD nuk eshte Prone e nje NJERIU. Nuk mund te penalizohet Shqiperia dhe Demokratet per Hir te nje Njeriu, qofte dhe me konribute galopante ne Parti. PD nuk mund te rrije perjetesisht ne OPOZITE, as Shqipetaret te drejtohen pafundesisht nga Regjimi Apokaliptik-Rilindas.
Boll me Konceptet OTOMANE te Pushtetit dhe lloj-lloj “infeksionesh” Konceptuale qe Turqia la nga Pushtimi i sterrzgjatur. Ne Perendim Egziston Aksioma :
NO OWER LAW CONDUCT.
Prandaj dhe Shqipetaret e Djathte duhet te shkeputen nga koncepti Barbar i “Kultit te Individit” dhe te Perqafojne KAUZEN. Nuk duhet Turmat-emocionale, por Elitat te drejtojne.
( Honoris Causa- Pra le te Nderojme KAUZEN)