Italia mposht Belgjikën, kalon fokusin në lojën e vitit kundër Zvicrës – Mancini

Roberto Mancini tashmë është i fokusuar në një nga ndeshjet më të mëdha të Italisë të vitit kundër Zvicrës muajin e ardhshëm, pasi kampionët e Evropës iu rikthyen fitoreve duke mposhtur Belgjikën në Ligën e Kombeve UEFA të Dielën.

Rekordi botëror i Azzurrive me 37 ndeshje pa humbje përfundoi me një humbje gjysmëfinale nga Spanja, por golat e Nicolo Barella dhe Domenico Berardi vulosën një fitore 2-1 në playoff-in e vendit të tretë.
“Ishin dy ndeshje të shkëlqyera. Sot i ndryshuam lojtarët pak, por pavarësisht kësaj ekipi luajti po aq mirë,” tha Mancini në një konferencë shtypi.

Menaxheri ishte i shpejtë për të parë përpara sfidën e radhës të skuadrës së tij, një kualifikues të Kupës së Botës kundër Zvicrës në Romë më 12 nëntor, i cili mund të vendosë se kush përfundon në krye të Grupit C dhe fiton një vend automatik kualifikues.
Zvicra, e cila humbi 3-0 nga Italia në fazën e grupeve të Euro 2020 para se të barazonte 0-0 në kualifikuesin e muajit të kaluar, do të ngjitet në 14 pikë me skuadrën e Mancini me dy ndeshje të mbetura nëse mposht Lituaninë të martën.

Mancini, i cili bëri histori duke arritur fitoren e tij të 30-të si menaxher i Italisë në vetëm 44 ndeshje, zgjodhi të përdorë Manuel Locatelli si një krijues të thellë kundër Belgjikës, një rol që zakonisht e zë Jorginho, i cili humbi ndeshjen e tij të parë me Italinë që nga maji.

“Kur Jorginho mungon ne duhet të kemi alternativa. Locatelli ka cilësitë e kërkuara për të luajtur atë rol dhe sot ai pati një lojë të mrekullueshme,” shtoi Mancini.