Ish-sulmuesi i Suedisë, Marcus Berg i jep fund karrierës

Ish-reprezentuesi suedez Marcus Berg e ka përfunduar karrierën e tij në moshën 37-vjeçare për shkak të problemeve të mërzitshme të shpinës, tha të hënën klubi i tij IFK Gothenburg.

Në një deklaratë të klubit thuhet se sulmuesi Berg kërkon një operacion dhe se vazhdimi i karrierës së tij më pas nuk mund të justifikohej nga pikëpamja mjekësore.

“Është shumë emocionuese për mua”, tha Berg. “Do të kisha dashur të përfundoja me bardheblutë më shumë sipas kushteve të mia, në vend që trupi të ndalonte”.

Berg fitoi 90 paraqitje me Suedinë midis 2008 dhe 2021, duke shënuar 24 gola dhe duke luajtur në Kupën e Botës 2018.

Ai e filloi karrierën e tij profesionale në IFK jashtë akademisë së tyre në 2005, dhe u kthye në 2021 pas periudhave të kaluara në Holandë në Groningen, klubi i Bundesligës SV Hamburg, Panathinaikos të Greqisë.