Instagram rikthehet online pas orëve të ndërprerjeve globale

Instagram u rivendos në internet pasi përjetoi ndërprerje globale, tha kompania e mediave sociale. Down Detector, një faqe interneti që gjurmon ndërprerjet, raportoi 56,628 raporte rreth orës 23:00 (2...
Instagram rikthehet online pas orëve të ndërprerjeve globale
Foto: Instagram rikthehet online pas orëve të ndërprerjeve globale

Instagram u rivendos në internet pasi përjetoi ndërprerje globale, tha kompania e mediave sociale.

Down Detector, një faqe interneti që gjurmon ndërprerjet, raportoi 56,628 raporte rreth orës 23:00 (2200 GMT) të dielën.

Harta e vendndodhjes së Down Detector tregoi ndërprerjet e përhapura në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar me raporte për ndërprerje që vinin edhe nga SHBA dhe Australia.

Instagram tha në orën 1.19 të së hënës se çështja që kishte shkaktuar ndërprerjen ishte zgjidhur.

Shërbimi i rrjetit të fotografive dhe videove dukej se ishte sërish në linjë para orës 1 të mëngjesit.

Sipas Down Detector, 92% e ndërprerjeve ishin në aplikacion, 6% përmes faqes në internet dhe 2% në hyrje.

Përdoruesit nuk mund të rifreskonin furnizimin ose postimin e tyre gjatë ndërprerjeve.

Ai erdhi pasi Instagram përjetoi një ndërprerje më 9 mars, ku mijëra përdorues raportuan probleme të ngjashme.