I dëmtohet banesa nga tërmeti/ Vlerësohet me një shumë qesharake

Një tërmet i fuqishëm 5.1 ballë ka tronditi vendin në datën 11 gusht të vitit 2018. Pasojat e këtij tërmeti i ka ndjerë edhe shtëpia e zotit Ibrahim Kuka, në Yrshek, Katund i ri.

Ibrahimi tregon, se Emergjencat Civile e kanë nxjerrë shtëpinë si të pabanueshme dhe e kanë vlerësuar me 870 mijë lekë të vjetra. Këto lekë Ibrahimi i ka marrë në prill të vitit 2019, por thotë, se me to nuk mund të bëjë asgjë, pasi shtëpia është gati të shembet. Ai thotë, se të ardhurat e tij nuk i dalin pasi janë 9 veta në familje dhe pensionet nuk mjaftojnë as për ilace.

Ne shkuam në një pikë inertesh, për të pyetur se çfarë mund t’i bëhet shtëpisë me shifrën 870 mijë lekë të vjetra. Punonjësi i pikës së inerteve thotë, se me atë shifër nuk mund të blesh asgjë, madje nuk del dot as nga themelet, sepse me kaq para mund të blesh vetëm 5 paleta tulla. Sipas tij, për një shtëpi duhen shumë materiale, të cilat me atë shifër nuk i blen dot. Gazetarja e “Stop” u rikthye sot në banesën e Ibrahimit,por ai bashkë me familjarët po rrinin në cadër, pasi shtëpia ishte shumë e dëmtuar./ Stop.tvklan