Humbja e ‘nxehjes’ së Kupës së Botës një thirrje zgjimi për Belgjikën

Humbja e Belgjikës ndaj Egjiptit në ndeshjen e përgatitjes ndërkombëtare të Kupës së Botës të së premtes ishte një thirrje zgjimi përpara turneut, tha trajneri Roberto Martinez.

Belgët, të dytët në renditjen e FIFA-s dhe gjysmëfinalistët në Kupën e fundit të Botës, dukeshin të qetë dhe të paformësuar teksa u mundën 2-1 në Kuvajt nga Egjipti i frymëzuar nga Mohamed Salah, i cili nuk do të shkojë në Kupën e Botës. .

“Mendërisht ne nuk ishim gati për këtë ndeshje. Ne nuk ishim të mirë në zotërim, kishte shumë pak ritëm, pa baraspeshë sulmuese, rrallë arrinim në topin e dytë,” tha Martinez ndërsa Belgjika u nis për në bazën e saj në Salwa Beach në Katar për të. përgatiten për ndeshjen hapëse të Grupit F kundër Kanadasë të mërkurën.

“Egjipti ishte thjesht më i mirë se ne. Ishte sikur shumë nga djemtë tanë thjesht nuk donin të lëndoheshin, ndërsa me Egjiptin e patë se ata absolutisht donin ta fitonin këtë ndeshje.”

Por trajneri belg u përpoq të mbyllte çdo panik të mundshëm mes tifozëve.

“Ky grup ka gjashtë vite bashkë, nuk është se papritmas nuk ka mbetur asgjë. Prandaj duhet ta shohim këtë ndeshje kryesisht si një alarm zgjimi. Kjo ndeshje ishte e dobishme edhe për t’i dhënë disa lojtarëve minutat e nevojshme. Në këtë kuptim ishte një ndeshje e vërtetë praktike, nga e cila mund të mësosh shumë.

“Tani është vetëm një çështje që të përgatiten të gjithë. Ne nuk mund të presim të fitojmë në Kupën e Botës nëse nuk jemi në maksimumin tonë. Le të jetë ky mësim.”

Kupa e Botës shihet si shansi i fundit për të ashtuquajturin brez i artë i Belgjikës për të fituar një titull të madh. Ata ishin në krye të renditjes së FIFA-s për katër vite radhazi, por që atëherë ranë në vendin e dytë pas Brazilit.