Gazetari amerikan arrestohet në Rusi me akuzën e spiunazhit

Një gazetar amerikan i The Wall Street Journal është arrestuar në Rusi me akuza për spiunazh, thanë autoritetet ruse të enjten.

Evan Gershkovich u arrestua në qytetin e Maleve Ural të Yekaterinburgut me dyshimin për “spiunazh në interes të qeverisë amerikane”, tha Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB), sipas agjencive shtetërore të lajmeve TASS dhe RIA Novosti.

FSB akuzoi Gershkovich për mbledhjen e “informacionit që përbën një sekret shtetëror në lidhje me aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit ushtarako-industrial rus”, tha media shtetërore, ndërkohë që nuk ka asnjë provë deri tani.

Gershkovich është një gazetar që mbulon Rusinë, Ukrainën dhe ish-Bashkimin Sovjetik.
Ai u arrestua në qytetin e Maleve Ural të Yekaterinburgut, thanë autoritetet ruse.
Artikulli i tij më i fundit , i cili u botua në fillim të kësaj jave dhe i bashkangjitur, përmbante titullin: “Ekonomia e Rusisë po fillon të zhbëhet”.

Gershkovich është gazetari i parë me një media amerikane që arrestohet me akuza për spiunazh në Rusi që nga Lufta e Ftohtë.

Arrestimi i tij vjen në mes të tensioneve të larta midis Moskës dhe Uashingtonit për pushtimin rus të Ukrainës , dhe teksa Kremlini godet nga brenda lirinë e fjalës.