Futbolli gjerman zhytet thellë në krizë pas një tjetër daljeje shokuese nga Kupa e Botës

Futbolli gjerman u zhyt më thellë në krizë të enjten pasi kombëtarja doli nga Kupa e Botës në Katar, pavarësisht fitores 4-2 ndaj Kosta Rikës në ndeshjen e fundit të Grupit E.

Barazimi 1-1 me Spanjën pas humbjes së tyre shokuese 2-1 në hapje ndaj Japonisë u kishte dhënë lojtarëve të Hansi Flick disa shpresa për t’u avancuar, por edhe fitorja kundër Kosta Rikës nuk ishte e mjaftueshme për të parandaluar një debakli tjetër të turneut, me gjermanët të dënuar me Dalja e dytë radhazi në raundin e parë të Kupës së Botës.

Gjermanët kishin qenë një nga forcat më dominuese të sportit për gati 70 vjet, pasi kishin fituar katër tituj të Kupës së Botës që nga viti 1954, duke lënë pas vetëm pesë tituj të Brazilit.

Por skuadra e Flick ishte e mbingarkuar, e përgatitur keq dhe nën standardin në turne, duke dështuar të tregojë asnjë nga karakteristikat që i kishin kthyer në një forcë rrahëse botërore për kaq shumë dekada.

Fituese në 1954, 1974, 1990 dhe 2014, Gjermania gjithashtu kishte përfunduar katër herë si nënkampione, ndërsa pesë herë të tjera kishte arritur në gjysmëfinale.

Por këto suksese janë tani një kujtim i largët, i mjegulluar nga rëra e shkretëtirës në Katar, me Gjermaninë një hije të vetvetes së tyre të mëparshme të fuqishme.

Ikën cilësitë e tyre që nuk dorëzohen kurrë, vendosmëria dhe bindja e tyre se çdo lojë, pavarësisht nga rezultati, mund të ndryshohet.

Në vend të kësaj, ishin japonezët ata që hoqën një faqe nga libri i tyre dhe erdhën nga një gol poshtë në ndeshjen e tyre hapëse të turneut për të shënuar dy herë vonë dhe për të rrëmbyer fitoren.

Katër ditë më vonë, spanjollët duhet të kishin bërë më mirë se një barazim 1-1 kundër tyre, pasi dominuan në pjesën më të madhe të lojës.

Ekipi i Flick ishte një grumbull lojtarësh të moshuar dhe të papërvojë, ku zgjedhja e tyre për qendërsulmues ishte ajo e 29-vjeçarit Niclas Fuellkrug, i cili fitoi ndeshjen e tij të parë ditët para Kupës së Botës, dhe Youssoufa Moukoko, lojtari më i ri në turne.

Rrjedhja e mbrojtjes kishte qenë një problem për muaj të tërë dhe Flick nuk luajti dy herë në të njëjtën linjë në të njëjtën linjë në të gjitha ndeshjet që ai ka qenë në krye për në Kupën e Botës.

Mungesa e një lideri të natyrshëm në fushë në formën e të mëdhenjve të së kaluarës Franz Beckenbauer, Lothar Matthaeus ose Bastian Schweinsteiger — i vetmi lojtar që do të merrte përgjegjësinë në momente të vështira për të udhëhequr ekipin — mungonte qartë.

Kapiteni i skuadrës Manuel Neuer nuk mund ta bëjë këtë nga goli i tij ndërsa mesfushorët Ilkay Guendogan dhe Joshua Kimmich vazhdimisht i shmangeshin këtij roli.

Thomas Mueller, i cili u hoq nga kombëtarja disa vite më parë vetëm për t’u rikthyer, është larg lojtarit që ngriti trofeun në 2014 dhe la të kuptohej një pension ndërkombëtar pas ndeshjes së tyre të fundit në grup.

Gjermanët e nisën qëndrimin e tyre në Katar duke u përplasur me FIFA-n kur organi drejtues i kërcënoi me sanksione të papërcaktuara nëse mbanin shirita për të promovuar diversitetin në vendin pritës. Ndërsa ata e kapërcyen atë pengesë duke bërë një qëndrim duke mbuluar gojën në një fotografi të ekipit përpara ndeshjes së tyre të parë, saga ndoshta e hoqi fokusin e tyre nga angazhimet e tyre në fushë.

Ata tani do të kthehen në shtëpi për t’u përballur me muzikën.

Tashmë do të kërkohen reforma të thella si në nivel ekipor ashtu edhe në nivel federate nëse sporti kombëtar i vendit dëshiron t’i mbijetojë kësaj krize që ka shkatërruar reputacionin e Gjermanisë në të gjithë botën.