Franca anulon bisedimet me Mbretërinë e Bashkuar për letrën e emigrantëve të Johnson

Ministri i Brendshëm i Francës ka anuluar bisedimet me Sekretaren e Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel, pasi kryeministri Boris Johnson i bëri thirrje Francës që të rimarrë emigrantët që kaluan Kanalin.

Në një përshkallëzim të krizës politike pas vdekjes së 27 personave në Kanal, Gérald Darmanin tha se Franca ishte e zhgënjyer nga letra.

“Bërja publike e bëri atë edhe më keq”.

Johnson përcaktoi pesë hapa në letrën e tij drejtuar Presidentit Emmanuel Macron për të shmangur përsëritjen e tragjedisë së së mërkurës.

“Ne e konsiderojmë letrën publike të kryeministrit britanik të papranueshme dhe në kundërshtim me diskutimet tona mes partnerëve”, tha Darmanin në një deklaratë.

“Si rrjedhojë Priti Patel nuk është më i ftuar”, shtoi ai.

Mbytja e varkës së fryrë të mërkurën shënoi humbjen më të madhe të jetës nga mbytja në Kanalin Anglez të regjistruar dhe përfshinte 17 burra, shtatë gra – njëra prej të cilëve ishte shtatzënë – dhe tre fëmijë.

Belgjika, Holanda, Gjermania dhe Komisioni Evropian do të marrin pjesë në samitin e së dielës në Calais.

Në letrën e tij drejtuar zotit Macron, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar përshkroi pesë hapa që donte të shihte të ndërmerreshin:

  • Patrulla të përbashkëta për të parandaluar largimin e më shumë anijeve nga plazhet franceze
  • duke vendosur teknologji më të avancuar, si sensorë dhe radar
  • patrullimet reciproke detare në ujërat territoriale të njëri-tjetrit dhe mbikëqyrja ajrore
  • thellimi i punës së celulës së përbashkët të inteligjencës së vendeve