Formula 1 shpall kalendarin e thyerjes së rekordeve me 24 gara në 2023

Formula 1 konfirmoi orarin e saj të vitit 2023 të martën, i cili përmban një kalendar rekord me 24 gara.

“Ne jemi të ngazëllyer për të shpallur kalendarin e 2023 me 24 gara në mbarë botën. Formula 1 ka kërkesë të paprecedentë për të pritur gara dhe është e rëndësishme që të kemi ekuilibrin e duhur për të gjithë sportin,” tha në një deklaratë CEO dhe Presidenti i F1 Stefano Domenicali .

“Ne jemi shumë të kënaqur me momentin e fortë që Formula 1 vazhdon të përjetojë dhe është një lajm i madh që ne do të jemi në gjendje t’u sjellim tifozëve tanë të pasionuar një përzierje vendesh të reja emocionuese si Las Vegas në kampionat me vende shumë të dashura në të gjithë Evropën, Azinë. dhe Amerikat”, shtoi ai.

F1 tha se sezoni i ri do të fillojë më 5 mars në Bahrein dhe do të përfundojë me Çmimin e Madh të Abu Dhabi më 26 nëntor.

GP i Las Vegas do të bëjë debutimin e tij në qarkun F1 pasi GP i Francës është hequr nga kalendari i vitit 2023.

Programi përfshin rikthimin e GP-së kineze pas një mungese tre-vjeçare dhe GP-së së Katarit pasi ishte jashtë programit vitin e kaluar.

– MONACO GP NË KALENDARIN E GARAVE DERI NË 2025

Formula 1 tha gjithashtu se do të vazhdojë të garojë në Monako deri në vitin 2025 pasi një marrëveshje e re trevjeçare u finalizua me Klubin e Automobilave të Monakos.

“Rrugët e Monte Carlo kanë qenë një pjesë e rëndësishme e kampionatit që nga raundi i parë atje në vitin 1950, vendi që ofron një sfidë unike për shoferët dhe një sfond që është i famshëm në mbarë botën,” thanë organizatorët.

– KALENDARI I GARAVE 2023

Bahrein5 marsHungaria23 korrik
Arabia Saudite19 marsBelgjika30 korrik
Australia2 prillHolanda27 gusht
Kinë16 prillItalia3 shtator
Azerbajxhani30 prillSingapor17 shtator
Miami7 majJaponia24 shtator
Itali – Emilia Romagna21 majKatari8 tetor
Monako28 majSHBA22 tetor
Spanja4 qershorMeksika29 tetor
Kanadaja18 qershorBrazili5 nëntor
Austria2 korrikLas Vegas18 nëntor
Mbretëria e Bashkuar9 korrikQyteti Abu Dhabi26 nëntor