Forca ajrore e Kinës, duke iu referuar Tajvanit, thotë se mund të ruajë ‘integritetin territorial’

Kina “do të ruajë me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial”, tha një zëdhënës i forcave ajrore të dielën nga media shtetërore.

Ai tha në një shfaqje ajrore ushtarake, forcat ajrore kanë shumë lloje avionësh luftarakë të aftë për të rrotulluar “ishullin e çmuar të atdheut tonë”, një referencë për Tajvanin. Tensionet janë rritur mbi ishullin e vetëqeverisur, të cilin Pekini e pretendon si territorin e tij.