FIFA shet 1.8 milionë bileta për Kupën e Botës të Katarit

Organizatorët kanë shitur 1.8 milionë bileta për Kupën e Botës të këtij viti në Katar, tha të mërkurën organi qeverisës botëror i futbollit FIFA përpara raundit tjetër të shitjes së biletave që hapet më 5 korrik.

Ekziston një kategori e veçantë biletash në dispozicion vetëm për banorët e vendit pritës Katar dhe tifozët në shtetin arab të Gjirit kanë blerë numrin më të madh të biletave, tha FIFA.

Përveç Katarit, vendet kryesore ku tifozët blenë bileta janë Kanadaja, Anglia, Franca, Gjermania, India, Arabia Saudite, Spanja, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shtetet e Bashkuara, tha FIFA në një njoftim për shtyp.

FIFA pret të ofrojë gjithsej 3 milionë bileta ndeshjeje gjatë turneut 28-ditor, i cili fillon më 21 nëntor, tha një zëdhënës.

Kualifikimet për Kupën e Botës tashmë kanë përfunduar dhe të 32 vendet e disponueshme për turneun janë siguruar.

Raundi tjetër i shitjeve do të qëndrojë i hapur deri më 16 gusht dhe biletat do të konfirmohen me pagesë, në bazë të shërbimit të parë. Faza më e fundit e shitjes së biletave, një short i përzgjedhjes rastësore, u mbyll në fund të prillit.