Fëmijët e fituesit të Nobelit Mohammadi ‘të shqetësuar’ për shëndetin e saj

Fëmijët e aktivistes iraniane të burgosur për të drejtat e njeriut dhe fitueses së Çmimit Nobel për Paqe, Narges Mohammadi, thanë të hënën se ishin “jashtëzakonisht të shqetësuar” për shën...
Fëmijët e fituesit të Nobelit Mohammadi ‘të shqetësuar’ për shëndetin e saj
Foto: Fëmijët e fituesit të Nobelit Mohammadi ‘të shqetësuar’ për shëndetin e saj

Fëmijët e aktivistes iraniane të burgosur për të drejtat e njeriut dhe fitueses së Çmimit Nobel për Paqe, Narges Mohammadi, thanë të hënën se ishin “jashtëzakonisht të shqetësuar” për shëndetin e saj pasi ajo ndërmori një grevë urie në një burg të Teheranit.

Mohammadi, e cila ka bërë fushatë kundër mbajtjes së detyrueshme të hixhabit dhe dënimit me vdekje në Iran, ndaloi së ngrëni të dielën paralelisht me ceremoninë e çmimit Nobel të së dielës në Oslo, ku u përfaqësua nga binjakët e saj 17-vjeçarë, Ali dhe Kiana.

Nuk dihet nëse greva e saj e urisë po vazhdon apo ka qenë vetëm për ditën.

“Si fëmijët e saj, sigurisht që jemi jashtëzakonisht të shqetësuar,” tha Ali të hënën në një konferencë për shtyp që pasoi një takim me kryeministrin norvegjez Jonas Gahr Store.

“Ndoshta ajo është në spital tani”, shtoi motra e tij Kiana.

Mohammadi vuan nga sëmundje të zemrës dhe mushkërive.

Binjakët nuk e kanë parë nënën e tyre që kur u larguan nga Irani për të jetuar në mërgim në Francë në vitin 2015 dhe nuk kanë mundur të flasin me të për rreth 21 muaj.

I arrestuar 13 herë, i dënuar pesë herë me gjithsej 31 vjet burg dhe 154 kamxhik, Mohammadi ka kaluar pjesën më të madhe të dy dekadave të fundit brenda dhe jashtë burgut.

51-vjeçari mbahet në burgun Evin të Teheranit që nga viti 2021.

Greva e saj më e fundit e urisë ishte “në solidaritet” me pakicën më të madhe fetare të Iranit, Bahá’í, i cili është objektiv i diskriminimit në shumë fusha të shoqërisë, sipas përfaqësuesve të tij.

“Ajo e bëri këtë për të treguar mbështetjen e saj, edhe pse nuk është këtu në Norvegji me ne, se është e vetëdijshme për situatën dhe se gjithmonë do të bëjë gjithçka që mundet për të drejtat e grave dhe demokracinë në Iran”, shtoi Kiana të hënën.

Mohammadi u nderua me çmimin Nobel në tetor “për luftën e saj kundër shtypjes së grave në Iran dhe luftën e saj për të promovuar të drejtat e njeriut dhe lirinë për të gjithë”.

Ajo është një nga gratë që udhëhoqi kryengritjen “Gruaja, Jeta, Liria”, e cila përfshinte protesta disamujore në të gjithë Iranin, të shkaktuara nga vdekja në shtator 2022 në paraburgim të Mahsa Amini, 22 vjeç, e cila ishte arrestuar për shkelje të rreptë të Republikës Islamike. rregullat e veshjes për gratë.

Në fillim të nëntorit, Mohammadi hyri në një grevë urie që zgjati disa ditë për të marrë të drejtën për të marrë trajtim mjekësor pa veshur hixhab.