Fatkeqësitë mjedisore globale në gusht

Bota dëshmoi disa zhvillime dhe fatkeqësi mjedisore të papritura në gusht, duke përfshirë përmbytjet vdekjeprurëse dhe rrëshqitjet e dheut në Pakistan; një stuhi breshëri në Spanjë, shira të rrëmbyeshëm në Nigerinë veriore dhe zjarre në Rusi, Francë dhe SHBA.

Më poshtë është një afat kohor:

1 gusht:

– Një zjarr po rritet për t’u bërë shteti amerikan i Kalifornisë më i madhi këtë vit, duke vrarë dy persona.

– Të paktën 14 persona humbën jetën dhe 12 u zhdukën pas përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm që goditën Ugandën lindore.

– Numri i të vdekurve rritet në 35 në Kentaki pasi përmbytjet masive dhe reshjet e shiut po shkatërrojnë një pjesë të gjerë të rajonit lindor të shtetit amerikan.

2 gusht:

– Të paktën 29 persona kanë humbur jetën në Ugandë nga përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut, të cilat shkaktuan daljen e lumenjve nga shtrati.

9 gusht:

– Më shumë se 1,200 njerëz janë evakuuar pasi një zjarr i madh përfshiu më shumë se 700 hektarë (1,700 hektarë) tokë pyjore në rajonin Occitanie në Francën jugore.

– Dy zjarre masive pyjore që shpërthyen për dy javë prenë qytete dhe mijëra banorë në provincën e Newfoundland, Kanada, ndërsa zyrtarët luten për shi dhe pakësim të erërave.

10 gusht:

– Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën dhe shtatë janë të zhdukur nga reshjet rekord në tre ditët e fundit që përmbytën shtëpitë, rrugët dhe stacionet e metrosë në Seul të Koresë së Jugut.

11 gusht:

Franca është duke u zhytur nën efektet katastrofike të zjarreve me më shumë se 60,000 hektarë (148,263 hektarë) të djegur që nga fillimi i vitit 2022 dhe 10,000 hektarë të shkatërruar këtë javë.

13 gusht:

– Të paktën 77 jemenas janë vrarë nga shirat e dendur dhe përmbytjet midis 28 korrikut dhe 10 gushtit në vendin e shkatërruar nga lufta, sipas OKB-së.

14 gusht:

– Të paktën 50 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në Nigerinë veriore.

15 gusht:

– Përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e reja të shiut në të gjithë Pakistanin vrasin të paktën 16 persona në 24 orët e fundit, përveçse lanë shtëpi, rrugë, ura dhe lanë të bllokuar mijëra.

16 gusht:

– Përmbytjet e shpejta të shkaktuara nga shirat e dendur vrasin 75 persona në Sudan dhe plagosën dhjetëra që nga qershori, njoftojnë autoritetet.

18 gusht:

– Të paktën gjashtë persona humbin jetën dhe 20 të tjerë u plagosën pas stuhive të papritura dhe shirave të rrëmbyeshëm në ishullin francez të Korsikës.

– Tymi vazhdon të mbulojë Moskën ndërsa zjarret po shpërthejnë në rajonin fqinj të Ryazanit.

– Dy persona kanë humbur jetën nga rrëzimi i pemëve në rajonin qendror të Toskanës të Italisë, pasi moti i keq goditi veriun dhe qendrën e vendit duke shkaktuar dëme të mëdha.

– Gjithsej 31 persona janë vrarë në Algjeri për shkak të zjarreve pyjore që shpërthejnë në disa provinca të vendit të Afrikës Veriore.

19 gusht:

– Përmbytjet që shkaktuan kërdi në pjesë të Kinës veriperëndimore këtë javë morën 18 jetë, 13 ende të zhdukur.

20 gusht:

– Përmbytjet e furishme së bashku me shiun e pamëshirshëm vranë 33 persona të tjerë në Pakistan në dy ditët e fundit, përveç përmbytjes së sipërfaqeve të mëdha, larjes së infrastrukturës dhe shkaktimit të rrëshqitjeve të dheut.

21 gusht:

– Të paktën pesë varka peshkimi me më shumë se 70 peshkatarë në zonën bregdetare jugore të Barguna të Bangladeshit janë zhdukur në një stuhi të fortë.

22 gusht:

– Gjithsej 13 persona mbesin të vrarë dhe 21 të plagosur në një ditë të vetme në Jemen nga goditjet e rrufesë.

23 gusht:

– 39 persona të tjerë kanë humbur jetën në përmbytjet e furishme të shkaktuara nga rrebesh në Pakistanin jugor dhe verior në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin në më shumë se 700 që nga qershori.

27 gusht:

– Me 45 vdekjet e fundit në 24 orët e fundit, Pakistani i afrohet momentit historik të zymtë të 1000 viktimave në aksidentet e lidhura me shiun, të cilat shkaktohen nga shirat e rrëmbyeshëm dhe përmbytjet në të gjithë vendin që nga qershori.

29 gusht:

– Me 75 vdekje të tjera të regjistruara në 24 orët e fundit, numri i përmbytjeve masive të shkaktuara nga shirat e paprecedentë të musonit në të gjithë Pakistanin arrin në 1,138.

31 gusht:

– Numri i të vdekurve nga shirat e ndryshëm dhe fatkeqësitë e lidhura me përmbytjet në të gjithë Pakistanin në 24 orët e fundit, është rritur në 1,162.

Një foshnjë 20-muajshe ka vdekur dhe dhjetëra janë lënduar pas një stuhie të dhunshme breshëri që goditi një qytet në Girona, Spanjë./AA