Exec: Google AI ‘milje përpara’ rivalëve

Teknologjia e inteligjencës artificiale e Google është “milje përpara” konkurrencës, ka thënë një ekzekutiv i kompanisë, teksa firma zbuloi telefonat inteligjentë të saj më të fundit.

Google Pixel 8 dhe 8 Pro i ri përfshijnë procesorin më të fundit Tensor G3 të gjigantit të teknologjisë, për të cilin Google thotë se do të lejojë AI të ndihmojë përdoruesit të kryejnë më lehtë detyrat e përditshme.

Teknologjia e AI në pajisjet e reja tani mund të kryejë më mirë një sërë detyrash, duke përfshirë përkthimin e gjuhës, por gjithashtu të zbulojë dhe filtrojë më mirë thirrjet telefonike të padëshiruara, të përmirësojë cilësinë e zërit të thirrjeve dhe të modifikojë zhurmën e sfondit nga videot e regjistruara nga përdoruesi – duke u ndërtuar mbi një veçori ekzistuese të fuqizuar nga AI që u mundëson përdoruesve të heqin objektet e sfondit për të përmirësuar fotot.

Michiel van Eldik, nënkryetar i Google për pajisjet dhe shërbimet në Evropë, tha se inovacionet e AI të kompanisë ishin mënyra se si ajo mund të veçohej nga rivalët dhe se u dha atyre një avantazh në biznesin e harduerit.

“Ne kemi ndoshta 15 ose 20 vjet përvojë në AI, dhe këtu mund të dallojmë vërtet në biznesin e harduerit,” i tha ai agjencisë së lajmeve PA.

“Produktet tona janë të barabarta, nëse jo më të mira, se çdo lojtar tjetër atje. Nëse shikoni RAM-in, nëse shikoni ekranin, nëse shikoni bateritë, për shembull. “Pra, historia jonë sot ka të bëjë shumë me inteligjencën artificiale.

“Mesazhi për përdoruesit është se ne do t’ju ofrojmë shërbime që askush tjetër nuk i ka.

“Nuk ka të bëjë më me harduerin për ne – ka të bëjë me sjelljen e asaj risie të madhe që ka Google dhe më të mirën e Google tek konsumatorët atje”.

Të gjithë rivalët kryesorë të harduerit të Google, duke përfshirë Apple, Samsung dhe Microsoft, përdorin inteligjencën artificiale për të fuqizuar një gamë të gjerë funksionesh në pajisjet e tyre.

Google ka luftuar për të fituar një pjesë të konsiderueshme të tregut për gamën e tij Pixel në tregun jashtëzakonisht konkurrues të telefonave inteligjentë premium, por Van Eldik tha se ai besonte se Google ishte “milje përpara” nga rivalët e tij në AI dhe kjo mund t’i jepte firmës një avantazh në vazhdim. ka të bëjë “jo vetëm për telefonin”.

Asistenti virtual i kompanisë Google, dhe mjetet e tij më të gjera të AI, janë ndërtuar në motorin e kërkimit kryesor në industri të firmës, si dhe grupin e tij më të gjerë të shërbimeve që përfshijnë Google Maps, Gmail, YouTube dhe të tjerë.

Përveç kësaj, Rick Osterloh, nënkryetari i lartë i Google për pajisjet dhe shërbimet, tha gjatë ngjarjes së drejtpërdrejtë se Pixel 8 Pro ishte ndërtuar për të qenë smartfoni i parë i aftë për të ekzekutuar modelet gjeneruese të AI të Google drejtpërdrejt në pajisje, që do të thotë se përdoruesit do të ishin në gjendje për të hyrë në telefonin e tyre.

Si shembuj të hershëm të aftësive të pajisjes, Z. Osterloh tha se kjo do të nënkuptonte përgjigje më të zgjuara të sugjeruara për bisedat me tekst, si dhe aftësinë për të përmirësuar fotot ndërsa një përdorues zmadhonte, duke shtuar se do të vinin më shumë.

Ai tha se Pixel 8 Pro ishte “telefoni i parë i epokës gjeneruese të AI”.

Pixel 8 dhe Pixel 8 Pro të sapo shpallur u janë dhënë përmirësime të kamerës, si dhe performancë më të shpejtë dhe jetë më të mirë, thotë Google.

Diku tjetër në ngjarjen e tij, gjigandi i teknologjisë zbuloi orën inteligjente Pixel Watch 2 dhe përditësoi kufjet e tij Pixel Buds Pro për të përmirësuar performancën e tyre.