Emiratet do paguajnë trajtimin mjekësor, karantinën e hotelit, e në rastin më të keq funeralin tuaj, nëse kapni COVID-19 gjatë udhëtimit në këtë vend

Burimi; Business Insider- Përshtati Apel.Media

Nëse një pasagjer vdes nga koronavirusi gjatë udhëtimit drejt Emirateve Arabe, si Abu Dhabi apo Dubai, Shaira, etj, Shtetet e Bashkuara të Emirateve Arabe, do mbulojnë shpenzimet e riatdhesimit të trupit nëse humb jetën, por dhe në rastin e nevojës së karantinës apo mjekimit shëndetësor.

Plani është i linjës së fluturimeve Emiratet Arabe e cila është në pronësi të njërit prej emirëve të familjes mbretërore të Emirateve Arabe.  Kjo linjë udhëtimi ofron kështu sigurim COVID-19 falas, për të gjithë pasagjerët e saj, që udhëtojnë deri më 31 tetor.

Sigurimi mbulon shpenzimet mjekësore, kostot e karantinës dhe riatdhesimin nëse ju mungon fluturimi në shtëpi. Ai gjithashtu mbulon koston e riatdhesimit të trupit tuaj dhe funeralit tuaj nëse vdisni nga virusi.

Masa vjen pasi Emiratet përpiqen të rritin besimin dhe kërkesën e pasagjerëve gjatë pandemisë koronavirus – linja ajrore po fluturon vetëm rreth 10% më shumë pasagjerë sa normalja.

‘Emirate fly’ ka një strategji të re për rritjen e kërkesës së pasagjerëve në mes të një pandemie globale: sigurimi i koronavirusit. Nëse njëri prej pasagjerëve të tij diagnostikohet me COVID-19 gjatë udhëtimit, linja ajrore me qendër në Dubai do të mbulojë shpenzimet e tyre mjekësore, deri në 150,000 € (rreth 176,000 dollarë). Do të paguajë 100 € (118 $) në ditë për kosto karantine – siç është një dhomë hoteli – deri në dy javë.

Nëse ndodh më e keqja, Emiratet do të ofrojnë 1,500 € (rreth 1,765 dollarë) për funeralin e një pasagjeri.

Mbulimi është i disponueshëm për udhëtime nga tani deri më 31 tetor 2020. It’sshtë e vlefshme për 31 ditë nga “momenti kur ju merrni fluturimin tuaj të parë, dhe ju mbulon edhe nëse udhëtoni për në një qytet tjetër”, tha Emirates. Kostot e testimit nuk janë të mbuluara, dhe pasagjerët duhet të kontaktojnë kompaninë ajrore për të marrë shpenzimet e aprovuara para se t’i paguajnë ato.

Aeroportet e Dubait, i cili menaxhon dy aeroportet e qytetit gjithashtu, zbatoi një kërkesë të re testimi për pasagjerët. Duke filluar nga 1 gusht, kushdo që fluturon për në, nga ose përmes aeroporteve të qytetit duhet të ketë provuar negativisht për COVID-19 brenda 96 orëve të kaluara. Udhëtarëve mund t’u kërkohet të tregojnë një kopje të rezultateve të testit.

Oferta vjen ndërsa Emiratet kërkojnë mënyra për të rritur kërkesën dhe të ardhurat e pasagjerëve. Linja ajrore është ndikuar më shumë sesa shumica për shkak të faktit se fluturon vetëm ndërkombëtarisht: Pavarësisht nga një rimëkëmbje modeste në vendas dhe disa kërkesave rajonale të udhëtimit, udhëtimi me distanca të largëta ka qenë pothuajse i rrafshuar.

Emirates ka parë që kërkesa të bjerë 90%, tha presidenti i linjës ajrore Tim Clark për Business Insider në një intervistë në fillim të këtij muaji, megjithëse linja ajrore ka arritur të mbajë disa të ardhura që rrjedhin duke lëvizur nga operacionet e pasagjerëve në ngarkesa.

Mbulimi i kompanisë ajrore COVID-19 sigurohet përmes NEXtCARE, tha linja ajrore, një krah i ofruesit të sigurimeve të udhëtimit Allianz. Emirates tha që mbulimi është falas dhe aplikohet automatikisht, pa ndonjë regjistrim shtesë të nevojshëm.

“Isshtë një investim nga ana jonë, por ne po i vendosim klientët tanë të parët, dhe besojmë se ata do ta mirëpresin këtë iniciativë,” tha CEO i Emirates Group Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum në një deklaratë për shtyp.

Ndërsa Emirates është linja e parë ajrore që ofron mbulim mjekësor dhe karantinë të shpenzimeve të lidhura me virusin, linjat ajrore të ndryshme dhe palët e interesit të udhëtimit janë përpjekur të rrisin besimin e klientit gjatë pandemisë. Uzbekistani ka ofruar 3,000 dollarë për vizitorët që kontraktojnë virusin gjatë udhëtimit, ndërsa Qipro ka ofruar të mbulojë shpenzimet e akomodimit dhe ilaçeve për vizitorët që zhvillojnë virusin, raportoi CNN.

Frika nga pagesa për trajtimin COVID-19, megjithatë, nuk është e vetmja gjë që kufizon udhëtimin ndërkombëtar. Mbyllje të ndryshme kufijsh, kufizime udhëtimesh dhe kërkesa për karantinë kanë bërë udhëtime jashtë vendit për logjistikisht të vështira, nëse jo edhe të pamundura, për shumë njerëz. Në të njëjtën kohë, anulimet e konferencave dhe ngjarjeve të tjera kanë eliminuar nevojën për shumë udhëtime.