Ekskluzive APEL/ Njihuni me vegjetarianët më të plakur, breshkat Aldabra 114 vjeçare që peshojnë 550 kg

Njerëzit u befasuan kur pane se sa të mëdha janë breshkat gjigante, që peshojnë 550 kilogramë.


Një klip i krijesës së madhe teksa shihen duke nxituar për të ngrene drekë, ka bërë bujë në internet, dhe video u shpërnda në Twitter të Mërkurën.

Mbishkrimi zbulon se dyshja janë breshkat Aldabra, zyrtarisht gigantea Aldabrachelys. Më e madhja nga te dyja njihet me emrin, Tank.


Vegjetarianët lëvizin me një ritëm mjaft mbresëlënës për një breshkë .

Kjo nuk është për t’u habitur pasi Tank 56-vjeçar peshon 550 kilogramë, ndërsa shoku i tij, Orville, është 114 vjeç, në kohën e xhirimeve.

Një zëdhënës i Reptile Gardens i tha Newsweek: “Unë mendoj se ne njerëzit, mund të mësojmë shumë nga gjigantët tanë të butë, Tank dhe Orville, sigurisht sekreti i një jete të gjatë dhe të lumtur! Breshkat Aldabra janë disa nga kafshët vertebrore më jetëgjata në botë Një dietë e mirë e shëndetshme, shumë gjumë me miq të mirë, stres i ulët, trajtojeni njëri -tjetrin me mirësi dhe më e rëndësishmja, mos lejoni që përplasjet në rrugë (ose shtyllat në rastin e Tankeve) t’ju ​​ngadalësojnë !! “


Postimi në Twitter, i cili ka grumbulluar më shumë se gjysmë milioni shikime, u xhirua fillimisht në Kopshtet Reptile, në Dakotën e Jugut. Klipi i gjatë 39 sekondash u xhirua në vitin 2019 dhe ka arritur më shumë se 11 milionë shikime në YouTube, dhe mund të shihet këtu./ Përktheu Apel.Media