Ekskluzive APEL/ Kupa e botës në Katar, aktiviteti që kushtoi 220 miliardë dollarë, çfarë u pa e nuk u pa

Këtu janë fotot nga Ceremonia e Hapjes së Kupës së Botës, e cila filloi në Katar të dielën në një ngjarje me aksione të larta për kombin e vogël që është përballur me një breshëri kritikash dhe ka vënë në rrezik reputacionin e tij për të ofruar një turne të qetë, i pari i mbajtur në Lindjen e Mesme dhe më e shtrenjta në histori. Tifozët e futbollit shihen pranë një skulpture që shënon Kupën e Botës FIFA 2022 në rrugën bregdetare në Doha, Katar më 20 nëntor 2022

Kupa e Botës nisi në Katar të dielën në një ngjarje me rrezikshmëri të lartë për kombin e vogël i cili është përballur me një breshëri kritikash dhe ka vënë në rrezik reputacionin e tij për të ofruar një turne të qetë, i pari i mbajtur në Lindjen e Mesme dhe më i shtrenjti në histori. Në një shfaqje solidariteti në Gjirin Persik, Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman ishte midis liderëve politikë që mbërritën në Doha përpara ceremonisë së hapjes që u mbajt në një stadium në formë tende në orën 14:40 GMT, përpara ndeshjes së parë mes Katarit dhe Ekuadorit.

Turneu shënon një kulm të shtytjes së fuqisë së butë të Katarit në skenën globale dhe një shfaqje force pas daljes nga një bojkot 3-1/2 vjeçar nga Arabia Saudite dhe aleatët e saj arabë, i cili përfundoi në 2021. Ngjarja do të jetë gjithashtu e para fluturime direkte nga Izraeli në Katar për Kupën e Botës. Në skenë, këngëtari koreano-jugor Jungkook i grupit të djemve K-pop BTS do të performojë një këngë të re të turneut zyrtar të quajtur Dreamers së bashku me këngëtarin nga Katari Fahad Al-Kubaisi.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së dhe presidenti i Algjerisë ishin mes personaliteteve të huaja.

Katari dhe FIFA shpresojnë se vëmendja do të kthehet në veprim në fushë pasi u përballën me kritika në rritje për të drejtat e punëtorëve të huaj, të drejtat LGBT dhe kufizimet sociale. Organizatorët kanë mohuar akuzat për ryshfet për të drejtat e pritjes. Kapitenët e ekipeve të Danimarkës dhe Gjermanisë do të veshin shirita “One Love”, thanë skuadrat e tyre, ndërsa përgatiten të garojnë në një shtet mysliman konservator ku marrëdhëniet e të njëjtit seks janë të paligjshme.

Alkooli është ndaluar në stadiume dhe organizatorët kanë paralajmëruar kundër shfaqjeve publike të dashurisë duke thënë se të gjithë tifozët janë të mirëpritur në këtë ngjarje.

Një kosto prej 220 miliardë dollarë . Ndërsa disa vizitorë shijuan gllënjkat e tyre të para të birrës në nisjen e Festivalit të Fanave të FIFA-s të shtunën në qendër të Dohas, qindra punëtorë, të gjithë burra, u mblodhën në një arenë sportive në një zonë industriale në skajet e qytetit ku nuk ofrohej alkool. Ata do të mund të shikojnë ndeshjet atje. “Sigurisht që nuk bleva një biletë. Ato janë të shtrenjta dhe unë duhet t’i përdor ato para për gjëra të tjera – si t’i kthej në shtëpi te familja ime,” shtetasi ganez Kasim, një roje sigurie që ka punuar në Katar për katër vjet. , tha për Reuters.

Neville, një 24-vjeçar kenian dhe bashkëkombasi Willy, gjithashtu 24 vjeç dhe një tifoz i Manchester City, u punësuan si roje sigurie gjatë ngjarjes. “Është një mundësi një herë në jetë dhe padyshim që ia vlen”, tha Neville. Prodhuesi i pasur i gazit Katari është kombi më i vogël që pret ngjarjen më të madhe botërore të futbollit, organizuar me një kosto prej 220 miliardë dollarësh. Kontrolli i turmës do të jetë kyç me rreth 1.2 milionë vizitorë të pritur – më shumë se një e treta e popullsisë së Katarit. Shumë nga punëtorët që u munduan për të përgatitur infrastrukturën e turneut do të shikojnë nga anash, me çmime jashtë stadiumeve. Doha është kritikuar për trajtimin e punëtorëve migrantë, por vë në dukje reformat e punës kundër shfrytëzimit. Punëtorët po vendosnin prekjet e fundit në kopshtet e jashtme dhe trotuaret të shtunën dhe po vendosnin materiale ndërtimi në një kantier pranë Muzeut Kombëtar, ku tifozët me fanellat e Argjentinës ishin mes dhjetëra që po bluanin rreth. Me një numër të kufizuar hotelesh në Katar, tifozët do të fluturojnë gjithashtu në fluturime ditore me anije nga qytete si qendra turistike Dubai, pasi Katari ndan përfitimin ekonomik të Kupës së Botës me fqinjët. “Kur erdhëm, ishte si një vend pune,” tha tifozi anglez Neil Gahan në një zonë në Doha ku strehonte portakabinat e tifozëve. Kabinat “nuk ishin të shkëlqyera”, tha ai, por kishte objekte sportive aty pranë dhe ekrane masive. “Po, mendoj se do të jetë mirë”.

/ Përgatiti Apel.Media