E padëgjuar më parë/ Çaji i gjetheve të fikut – ilaçi popullor që u jep zgjidhje shumë sëmundjeve

Dietologia e mirënjohur Anila Kalleshi publikon lajmin e pa dëgjuar me pare se në mjekësinë tradicionale gjethet e fikut janë përdorur për aftësinë e tyre në rregullimin e sheqerit në gjak dhe nivelit të triglicerideve, një karakteristikë që i bën ato shumë të dobishme për personat që vuajnë nga problemet e mbipeshës, diabetit por edhe bronshitit.

Janë shumë të lehta për t’u siguruar dhe çaji i gjetheve të thata të fikut konsiderohet si forma më e mirë për t’i marrë vlerat e tyre. Janë të pasura me vitamina A, B1 dhe B2. Përmbajnë gjithashtu kalcium, hekur, fosfor, mangan, kripëra dhe kalium.
Ziejini për 15 minuta dhe kullojini. Mund ta bëni më të shijshëm çajin e tyre duke shtuar pak vanilje, kokos, etj.