Dua Lipa denoncon negativitetin e komenteve në rrjetet sociale/ Apelon për më shumë dashuri

Ylli i muzikës pop, Dua Lipa, flet hapur për rrjetet sociale ndërsa deklaron se janë të prirura për “urrejtje dhe ankth”.

Duke folur për mëngjesin e BBC-së, ajo u kërkoi përdoruesve që të jenë “më të mirë ndaj njëri-tjetrit” në internet, për të mirën e tyre.

24-vjeçarja i tha mikpritësit Louise Minchin: “Disa ditë nuk i lexoj komentet fare”. “Disa ditë ndoshta ndihem pak më e prekshme, zhytem dhe pothuajse kërkoj gjëra që nuk dua t’i shoh”.

Yje të tjerë si Selena Gomez kohët e fundit po ashtu kanë shprehur shqetësimin e tyre për sjelljet e të rinjëve në mediat sociale, duke e përshkruar atë si “të tmerrshme” për gjeneratën e saj në Festivalin e këtij viti në Kanë”.

Muajin e kaluar, Dua – emri i parë i së cilës do të thotë “dashuri” në gjuhën e saj amtare, shqipe – bëri thirrje për një kujdes më të mirë të shëndetit mendor në industritë krijuese.

Tani ajo ka pranuar se është akoma argëtuese dhe e dobishme për të që të përdorë platforma “të mahnitshme” si Tëitter dhe Instagram. “Media sociale mund të jetë një mjet kaq i mahnitshëm dhe mund të jetë aq argëtues për të ndarë gjërat, por në të njëjtën kohë është pothuajse një nxitës për urrejtje”, shtoi më tej artistja Lipa.

“Njerëzit ndjehen sikur mund të thonë gjëra sepse fshihen pas një ekrani kompjuteri dhe për mua është e rëndësishme të përdorin mediat – për sa kohë që më bën të ndihem mirë, dhe e dyta nuk ka, më pëlqen të të marrë ca kohë larg prej saj”.

Inkurajoni mirësinë

Këngëtarja e hitit “One Kiss” deklaroi se duhet të ishte misioni i gjithkujt në internet që “të ndajë pozitivitetin dhe të inkurajojë mirësinë”.

“Ndjehem sikur është diçka që duhet të bëjmë të gjithë, ne duhet të inkurajojmë mirësinë dhe të mbrojmë fansat tanë dhe të mbrohemi – thjesht të jemi më të mirë ndaj njëri-tjetrit. Ndjehem sikur të gjithë do të kishim një përvojë shumë më të mirë në mediat sociale nëse do të ishte kështu”.

“Ju nuk mund ta ndryshoni mendjen e të gjithëve për këtë dhe disa njerëz e përdorin atë si një formë lirimi, në çfarëdo mënyre që mund të jetë – ndonjëherë në kurriz të të tjerëve. Shpresojmë se mund ta provojmë ta bëjmë atë shumë më të sigurt për të gjithë”.

Këngëtarja britanike-kosovare, e cila ka tri çmime ‘Brit Aëards’ në karrierën e saj, javën e kaluar hapi MTV VMAs në Seville, Spanjë, duke realizuar rrugën e saj me “Don’t Start Noë”, si një fillim i epoke të re.

Është shija e parë e albumit të saj të ardhshëm dhe “të ndryshëm” – për të cilën thotë se është “ende një rekord pop”, me elemente ritmike në të, por është gjithashtu thellësisht personale.

“Është krejt ndryshe nga albumi i parë dhe i gjithë ky album ka shumë më tepër një temë për të dhe jam i lumtur që ky është prezantimi i parë për të”. “Unë mendoj se ka të bëjë me përvojat”, vazhdoi ajo.

“Është me të vërtetë për të gjetur lumturinë dhe të jesh i sigurt në të dhe të mos lejosh askënd ta heqë atë nga ju”.

Ajo gjithashtu në BBC  ka folur edhe për të qenurit “një feministe në formën e vërtetë”, teksa kujton këngën e parë që ajo e shkroi në moshën gjashtë vjeçe, e cila u këndua në gjuhën e saj të parë dhe ia kishte dedikuar nënës së saj.

“Akoma edhe sot e kësaj dite, kur jemi së bashku e gjithë familja, prindërit e mi duan të më kujtojnë atë këngë dhe të gjithë akoma e këndojmë”, përfundon bisedën e saj për BBC ylli shqiptar.