Djokovic lufton për të mposhtur Sinner dhe për të arritur në gjysmëfinale

Pikërisht kur viti shqetësues i Novak Gjokoviç dukej sikur po arrinte një nivel tjetër të ulët, ai shpëtoi ofertën e tij për një titull të katërt radhazi në Wimbledon duke u rikthyer nga dy sete poshtë për të mposhtur italianin Jannik Sinner të martën.

Kryesuesi serb ishte shfaqur në të gjitha llojet e telasheve kundër 20-vjeçarit të frymëzuar pasi u mposht për dy sete, por u rikthye për të fituar 5-7 2-6 6-3 6-2 6-2.

Në fund kishte një atmosferë të pashmangshme në lidhje me rezultatin pasi 35-vjeçari i ngurtësuar nga beteja mori kontrollin për të arritur në gjysmëfinalen e tij të 43-të të Grand Slam-it dhe të 11-tin në Wimbledon.

Gjokoviç nuk ka qenë në gjendje t’i shtojë 20 titujt e tij të mëdhenj këtë vit pasi u deportua para Australian Open pas një ngecjeje me COVID-19 dhe më pas humbi nga Rafa Nadal në çerekfinalet e French Open.

Por ai mbajti gjallë perspektivën për t’u përballur me Nadalin e dytë në finalen e së dielës me një rikthim të shkëlqyer, hera e shtatë në karrierën e tij që ai triumfon pasi humbi dy setet e para.

Sinner, i cili po kërkonte të ndiqte gjurmët e bashkatdhetarit Matteo Berrettini, i cili arriti në finalen e vitit të kaluar, tregoi se pse po konsiderohet si një kampion i ardhshëm Grand Slam, por ai u zbeh përballë një sulmi të Gjokoviçit.

Kur serbi nxori një fitues të mrekullueshëm të mbrapshtit në rrëshqitje për të fituar një pushim në ndeshjen e shtatë të setit të katërt, duke përfunduar në bark në një pozicion mbinjeri, fara e 10-të Sinner e dinte se po përballej me misionin e pamundur.

Italiani goditi një breshëri të gjatë në pikën e radhës dhe më pas Gjokoviç mbeti i dashur për të vulosur fitoren.