“Deliver” droge, arrestohet 38-vjeçari shqiptar në Greqi

Një 38-vjeçar shqiptar është arrestuar pasi ishte dërguesi i përdoruesve të drogës në zonën e Kallitheas dhe kishte si bashkëpunëtor një bashkatdhetar 30-vjeçar. Biznesi po shkonte nga e mira në më të mirë pasi kutia e produkteve të kompanisë së dërgesës i siguronte atij “mbrojtje” nga çdo kontroll policor.

Por informacionet që mbërritën pak kohë më parë në Prokurorinë e Narkotikëve flisnin për trafikim të sasive të mëdha dhe kështu “dozeri” u vu nën vëzhgim deri në mëngjesin e djeshëm kur u arrestua. Sipas policisë, 38-vjeçari, në një zonë të shtëpisë së tij, ka poseduar me qëllim shitjen direkt te të tretët, 10 pako me kokainë dhe 2 pako me kanabis të papërpunuar, si dhe 30- Një vjeçar posedonte 3 pako me kokainë brenda shtëpisë së tij në Kallithea”.

38-vjeçari ishte arrestuar edhe më parë për vepra të ngjashme. Në total nga kontrollet janë gjetur dhe sekuestruar:

  • 1936,5 gram kokainë
  • 1880 gram kanabis të papërpunuar
  • shuma monetare prej 44 334.4 euro
  • 3 peshore elektronike
  • I.X.E. makinë
  • motoçikleta
  • 2 celulare
  • kutia e kompanisë korriere.


Të arrestuarit u dërguan në Prokurorinë Penale të Athinës. Para drejtësisë është vënë edhe një trafikant droge nga zona e Açarnit. Konkretisht, punonjës policie të Prokurorisë së Narkotikëve së bashku me O.P.K.E. 44-vjeçarin e kanë arrestuar mesditën e së dielës, pasi gjatë kontrollit në shtëpinë e tij kanë konstatuar se “ai posedonte për qëllim trafikimin, pesëdhjetë e katër (54) pako najloni të improvizuara me heroinë, me peshë totale bruto. prej 51.1 gram dhe një peshore elektronike precize”.