Dashamir Shehi zbulon kushtet e opozitës për të hyrë në zgjedhje

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi deklaroi se nëse zgjedhjet bëhen në bazën e një platforme që do të propozojë opozita, janë gati të hyjnë në zgjedhje.

I ftuar në studion e “News 24”, ai ka përsëritur edhe njëherë kërkesën e opozitës për të hyrë në zgjedhje të parakohshme.

Më tej Shehi shtoi se opozita do të dorëzojë një platformë të përbashkët dhe mbi bazën e kësaj platforme janë të gatshëm të hyjnë sa më shpejt në zgjedhje.

“Ne do të dorëzojmë një platformë të përbashkët dhe mbi bazën e kësaj platforme jemi gati të hyjmë që nesër në zgjedhje. Ne e pranojmë vetëm që të hyjmë në zgjedhje një ditë e më parë.

Nëse Reforma Zgjedhore është për zgjedhjet e 2021 unë do sugjeroja mos të ketë ngutje”,-tha Dashamir Shehi.

Më pas kreu i LZHK-së, ka ‘parashikuar’ se çfarë do të ndodhë nëse fitojnë zgjedhjet. Ai tha se me një parlament të ri mund të bëjnë një ligj të ri zgjedhor.

“Ne kërkojmë përmbysje aq sa të jetë e nevojshme për të hyrë në zgjedhje. Më pas me një parlament të ri mund të rishikojmë Kushtetutën, mund të bëjmë edhe një ligj të ri zgjedhor”,- theksoi Shehi./apel.media